Gryfin wchodzi do obiegu

Na kryzys - własna waluta

Rewers i awers tyszowieckiego Gryfina

Nie lada gratkę kolekcjonerską szykuje Lokalna Organizacja Turystyczna „Roztocze”. W ubiegłym roku Mennica Państwowa pozwoliła na wypuszczenie do obiegu pierwszego Roztoczańskiego Gryfina.

Na rewersie znajdował się gryf na awersie zabytkowy drewniany kościół Matki Bożej w Tomaszowie Lubelskim. W tym roku będzie kolejna moneta. Gryfin będzie poświęcony gminie Tyszowce, a ozdobiony wizerunkiem popularnych butów – „tyszowiaków”.

Tyszowce to jedna z ciekawszych miejscowości na Roztoczu. Znana z historii - choćby Grodów Czerwieńskich, wydarzeń szwedzkiego Potopu oraz zawiązanej tu Konfederacji Tyszowieckiej. Tym razem wiedzę o Tyszowcach będą promować...buty. - Nie jest to jednak obuwie byle jakie - tłumaczy Andrzej Kudlicki z „Roztocza”.

Tyszowiaki to proste, wysokie, nieprzemakające buty, które pasowały na obydwie nogi. Legenda głosi, że sam król Władysław Jagiełło złożył u tyszowian zamówienie na 10 tysięcy par takich butów.

Tyszowiecki Gryfin będzie wybity w nakładzie 15 tysięcy sztuk. Moneta będzie mieć także swoją droższą, bo srebrną wersję. Roztoczańska waluta - przez pewien czas i w ściśle określonych miejscach - na przykład związanych z turystyką - będzie normalnym środkiem płatniczym.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!