Choczewskie Stowarzyszenie Turystyczne

Na nadmorskiej plaży i nieco dalej

1.-na-nadmorski

Gospodarze gościnnej gminy Choczewo chwalą się, że mieszkają w jedynej gminie powiatu wejherowskiego, która ma dostęp do morza. Wprawdzie turystów na ogół nie interesują granice administracyjne, to jednak niekiedy ich wyznacznikiem jest odczuwanie szczególnej troski o gościa. Gmina Choczewo i jej dobrzy sąsiedzi są właśnie uwrażliwieni na potrzeby i oczekiwania gości.

- Szczególnie dobrze współpracuje się z gminami Gniewino i Krokowa - powiedzieli w czasie targów turystycznych „Lato 2014" Robert Lorbiecki, zastępca wójta Choczewa i Aleksandra Gawryszewska, prezes Choczewskiego Stowarzyszenia Turystycznego istniejącego od 2001 r. Rozmawialiśmy na stoisku Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne", której choczewskie stowarzyszenie jest członkiem. - Agroturystyka to bardzo ważny segment naszej bazy, ale w naszej organizacji skupiamy także gestorów hoteli, pensjonatów, atrakcji turystycznych. Na 35 członków Stowarzyszenia - 25 reprezentuje agroturystykę – stwierdzili rozmówcy.

W granicach gminy rozciąga się 17 km linii brzegowej, są wspaniałe nadbałtyckie plaże. Symbolem gminy, uwidocznionym także w herbie, jest latania morska Stilo położona opodal wsi Sasino. Popularnym kąpieliskiem nadmorskim jest Lubiatowo. Są na terenie gminy jeszcze liczne ciche i spokojne miejsca idealne do wypoczynku w kręgu rodziny i przyjaciół.

Nie tylko morzem żyją coraz liczniej przybywający tutaj turyści. Gospodarstwa agroturystyczne m.in. w Sasinie, Choczewie, Kierzkowie, Kopalinie, Zwartówku, Gościęcinie gwarantują bezpośredni kontakt z przyrodą, uprawianie turystyki pieszej, nordic walking, rowerowej (szlak transgraniczny Euro-Velo) i konnej, organizację „zielonych" szkół. Gmina ma swoje smaki: kaczkę po pomorsku, ciasto o lokalnej nazwie kuch marchewkowy.

Choczewskie Stowarzyszenie Turystyczne prowadząc działania promocyjne uczestniczy w targach, wydaje publikacje. Wraz z gminą należy do Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Turyści mogą liczyć na punkt „it" zlokalizowany w siedzibie Urzędu Gminy Choczewo, konkretnie w ramach stanowiska do spraw promocji informacji.

Jan Paweł Piotrowski

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit