Stowarzyszenia „Ziemia Sejneńska”

Na polsko-litewskim pograniczu

Naturalna, niezurbanizowana przyroda, z dala od wielkomiejskiego ruchu, ekologiczne środowisko

Eugeniusz Klimaniec to twórca i od 19 lat prezes Stowarzyszenia „Ziemia Sejneńska” pełniącego rolę lokalnej organizacji turystycznej w powiecie sejneńskim.  Stowarzyszenie działa w niewielkim mieście, bardzo bogatym w inicjatywy miejscowych organizacji pozarządowych i otwartym na współpracę z sąsiednią Litwą.

O działaniach „Ziemi Sejneńskiej” pisano już wielokrotnie. To profesjonalna informacja turystyczna, publikacje, udział w wielu targach, organizacja imprez promocyjnych. Nową inicjatywą - realizowaną przez Stowarzyszenie oraz firmę EXPO Sejny, kierowaną przez Andrzeja Norwa - będą pierwsze targi Turystyczne Pogranicza z udziałem wystawców z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Okręgu Kaliningradzkiego.

E. Klimaniec liczy, że targi pomogą wypromować jeszcze bardziej powiat sejneński, w którym są:  103 jeziora, zabytki, lasy, węgorze i 1000 miejsc noclegowych. - Otwarcie granicy polsko-litewskiej zaktywizowało polską turystykę. Nasza oferta jest atrakcyjniejsza cenowo i jakościowo, ale to może się zmienić - ocenia sytuację rozmówca.

Sojusznikiem Stowarzyszenia jest Ryszard Grzybowski – starosta sejneński. Nie otrzymuje ono jednak żadnych dotacji, a ewentualna pomoc finansowa obejmuje wynajem stoisk na targach, druk materiałów i ich transport. Budżet Stowarzyszenia jest niewielki - 49 członków płaci składkę po 30 zł rocznie.

E. Klimaniec chwali współpracę przede wszystkim z dyrektor Jadwigą Dąbrowską z PROT w Białymstoku i Elżbietą Niedziejko z Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej.

Cieszy fakt, że wszystkie trzy punkty „it” położone na terenie powiatu uzyskały certyfiktaty POT w Konkursie na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce.

(jpp)

 


Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit