Stowarzyszenie „Dolina Wełny”

Na szlakach architektury sakralnej

Na-szlakach

Wielkopolska rzeka Wełna ma źródła w okolicach Gniezna. Przecina jeziora Wierzbiczańskie, Jankowskie, Strzyżewskie, Piotrowskie, Ławiczno, Biskupiec, Zioło, Rogowskie, Tonowskie, po czym wpada do Warty w Obornikach. Wyjątkowym zjawiskiem hydrologicznym jest skrzyżowanie dwóch rzek Nielby i Wełny w Wągrowcu. W tym historycznym mieście funkcjonuje Lokalna Grupa Działania - Stowarzyszenie „Dolina Wełny". Zakres działań tej grupy jest bardzo szeroki, a niektóre inicjatywy zupełnie wyjątkowe.

Poznawanie uroków małej architektury przydrożnych kapliczek i figur może być motywem wyboru doliny rzeki Wełny w okolicach Wągrowca jako celu wędrówek pieszych bądź wycieczek rowerowych. To propozycje dla bardziej wrażliwych turystów, poszukujących nie tylko miejsc gościnnych, ekologicznie czystych, ale bogatych w często jeszcze nie doceniane skarby – dzieła ludowych artystów.

Obserwacje wskazują, że wrasta liczba turystów, którzy obok rekreacyjnych i wypoczynkowych, mają inne ambitne plany wakacyjne i urlopowe. Stowarzyszenie „Dolina Wełny" zwraca się więc z taką propozycją zarówno do mieszkańców obszaru swojego działania, tj. gmin Damasławek, Gołańcz, Janowiec Wielkopolski, Mieścinko, Rogoźno, Skoki, Wapno, Wągrowiec, jak i turystów.

Efektem prowadzonych tutaj konkursów fotograficznych było zinwentaryzowanie i sfotografowanie większości kaplic, kapliczek, krzyży i figur przydrożnych, które niejednokrotnie – jako nie mające charakteru zabytkowego – giną pod naporem czasu lub są zastępowane dziełami współczesnymi.

Wydana broszura promocyjna niewątpliwie uwrażliwia czytelnika na urodę tych miejsc, które – obok funkcji kultowych – mają także znaczenie dla estetyki i wyjątkowości krajobrazu kulturowego. Interesująca jest geneza posadowienia owych kaplic, które bywały wotum wdzięczności za zakończenie wojny na tych terenach, za szczęśliwy powrót z bitwy pod Monte Cassino, za długoletnie zdrowe życie, ocalenie zdrowia członkowi rodziny czy też za lata pokoju.

Gospodarze tej pięknej i gospodarnej ziemi zapraszają do kwater agroturystycznych. Warto odwiedzić tych, którzy pielęgnując swoją historię utożsamiają się z losami małej ojczyzny. Stowarzyszenie jest organizatorem imprez turystyki kwalifikowanej, zwłaszcza kajakowej i wodnej.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit