LGD „Nyskie Księstwo Jezior i Gór”

Nie ma to jak dobre praktyki

Stoisko Opolszczyzny zawsze  cieszy się na targach Tour Salon sporym zainteresowaniem. Jest to kraina piękna, gospodarna i… chyba nie końca poznana. Cieszą więc nowe innowacyjne pomysły, bezpośrednio i pośrednio przyczyniające się do rozwoju turystyki. Ostatnio na przykład Lokalna Grupa Działania  „Nyskie Księstwo Jezior i Gór” założyła Ligę Dobrych Praktyk.

Nie jest to jakaś nowa instytucja, ale ciekawa inicjatywa, niewątpliwie mobilizująca zarówno sferę podaży, jak i popytu turystycznego. Efekt podjętych działań, mających na celu wykreowanie i wypromowanie dobrych praktyk jest uwidoczniony choćby w kolorowym katalogu. Znajdziemy tam urocze Góry Opawskie, na terenie których można wspaniale uprawiać przeróżne formy turystyki i rekreacji, np. w okolicach miasta Głuchołazy, w Pokrzywnie i Jarnołtówku. Otwarcie granic przybliżyło ofertę czeską: z Głuchołaz wyruszają czeskie pociągi, których trasy kiedyś tylko przecinały tranzytem te tereny i do których przez długie lata nie można było po polskiej stronie wsiadać.

Same Głuchołazy to piękne, zabytkowe miasto o walorach uzdrowiskowych, z   Górami Opawskimi w tle.  Szlaki piesze, rowerowe, konne zadowolą każdego, także starszych i rodziny z małymi dziećmi.  Kusi kolorowe miasto Otmuchów nad sztucznym zbiornikiem wodnym. Z katalogu dowiemy się o atrakcjach miasta Paczkowa, zwanego „Śląskim Carcassone”, otoczonego murami obronnymi z obronnym kościołem, w którym znajduje się studnia  wykorzystywana w okresie oblężenia miasta. Prastara Nysa, inaczej „Śląski Rzym”,  zaprasza do muzeum, licznych świątyń, w tym do monumentalnego kościoła św. Jakuba.  Ofertę dopełniają festyny, koncerty organowe, propozycje wakacji w siodle. Niewątpliwą  atrakcją są pierniki ze wsi Koperniki. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie stąd wywodzi się ród wielkiego astronoma.

Trzeba dodać, że we wszystkich miastach powiatu są punkty informacji turystycznej dobrze zaopatrzone w materiały promocyjne, także dotyczące najbliższych okolic Republiki Czeskiej. Ta forma współpracy ma charakter dwustronny i powstała wiele lat przed wejściem obu krajów do strefy Schengen.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit