Opolska ROT

Nowa jakość w zawodzie przewodnika na Śląsku Opolskim

O kursie na przewodników terenowych po województwie opolskim wydaliśmy informator - mówi Anna Zieleń-Kołoczek z Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej/ fot.: Marek Perzyński

Dobrze, że w Opolskiem stara gwardia przewodnicka trzyma się mocno. Źle, że trzyma się zbyt mocno. Nie dopuszcza młodych do zawodu. Co nie jest trudne - wystarczy nie organizować kursów. Jak nie ma kursów, nie ma egzaminów, które dają uprawnienia wykonywania zawodu przewodnika. To się zmieniło dzięki Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, która zorganizowała kurs terenowy po województwie opolskim.

Tak to widzi Stanisław Rakoczy, prezes Opolskiej ROT: - Po latach posuchy w dziedzinie kształcenia nowych kadr przewodnickich, dzięki między innymi działalności naszej i Stowarzyszenia Kraina Świętej Anny, rodzi się zupełnie nowa jakość w zawodzie przewodnika na Śląsku Opolskim.

Poprzednie egzaminy na przewodników terenowych na Opolszczyźnie odbyły się w latach 80. minionego wieku (nie licząc kursu z terenu Góry św. Anny). W co aż trudno uwierzyć.

Kurs, który zorganizowała Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna, to 171 godzin teoretycznych, 85 godzin w ramach wyjazdów studyjnych i 120 godzin zajęć językowych - uczestnicy mieli do wyboru język angielski lub jęz. niemiecki.

- Kurs był bezpłatny, więc uczestników nie brakowało - mówi Anna Zieleń-Kołoczek z Opolskiej ROT. - Zgłosiło się ponad 100 osób, z czego zakwalifikowano 60. Zajęcia obywały się w dwóch grupach: opolskiej i nyskiej

Nie byłoby kursu, gdyby nie wsparcie Unii Europejskiej. A ściślej - Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Instytucją pośredniczącą w realizacji projektu był Wojewódzki Urząd Pracy. Piszemy „był”, bo kurs się skończył, ale przed jego uczestnikami jest jeszcze egzamin państwowy.

Marek Perzyński

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit