Stowarzyszenie Turystyczne Ziemi Wschowskiej

O krok od LOT-u

Kamieniczki mieszczańskie na placu Zamkowym we Wschowej

- Najbardziej znanym zakątkiem Ziemi Wschowskiej jest niewątpliwie Sława – znany ośrodek żeglarski i centrum wypoczynku nad rozległym jeziorem – mówi Krzysztof Lutowski – prezes Stowarzyszenia Turystycznego Ziemi Wschowskiej.

Powołanie Stowarzyszenia stało się odpowiedzią na lukę, jaka powstała na tym terenie po osłabieniu działań organizacji ogólnopolskich, m.in. PTTK i LZS.- To być może wynika z tego powodu, że zawsze byliśmy na jakimś pograniczu. Choć jesteśmy w województwie lubuskim, to Sława nadal aspiruje w stronę Dolnego Śląska, a stolica powiatu - Wschowa często spogląda ku pobliskiemu, już wielkopolskiemu Lesznu – zastanawia się prezes Lutowski.
Po likwidacji województwa leszczyńskiego, tereny obecnych gmin Wschowa, Sława i Szlichtyngowa wcielono do powiatu nowosolskiego województwa lubuskiego. Samodzielny powiat wschowski istnieje dopiero od kilku lat. Jego ponowne powstanie stało się mobilizacją dla władz samorządowych i miejscowych działaczy sportu, turystyki i rekreacji.

- Powstało Stowarzyszenie, które – w dalszym ciągu, mimo wielu działań – nie skupia jeszcze samorządów lokalnych, nie jest więc w pełni odpowiednikiem LOT-u. Wszystko jednak wskazuje na to, że sytuacja ta w najbliższym czasie ulegnie radykalnym zmianom – mówi prezes Lutowski. - Gminy powiatu dojrzewają do wpisania się na listę członków Stowarzyszenia.
Gdy to już niebawem nastąpi Stowarzyszenie uzyska własny lokal (w nowym hotelu „Zamek”), w którym będzie prowadzony także punkt „it” (takowego aktualnie tutaj nie ma).
Na razie największym atutem Stowarzyszenia jest grupa 50 aktywnych członków, którymi są osoby fizyczne, działacze sportu, turystyki oraz właściciele obiektów noclegowych.

To efekt wytężonej pracy i bardzo konkretnych działań podjętych przez „Ziemię Wschowską”. Wśród zrealizowanych zadań wymienić należy: rajdy rowerowe i piesze, konferencje naukowo-praktyczne (wspólnie ze Stowarzyszeniem Kultury Ziemi Wschowskiej, muzeami w Sławie i Lesznie), udział w targach turystycznych (na stoiskach województwa lubuskiego i miasta Sława), a także publikacje promujące region oferujący dużo atrakcji miłośnikom turystyki aktywnej i krajoznawczej. Zadaniem na najbliższy okres jest wytyczenie kolejnego odcinka Szlaku Świętego Jakuba oraz ponowne nawiązanie kontaktów z Lubuską Organizacja Turystyczną LOT-ur.
(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit