Trzecia Lubelska Gala Turystyki

Perły i Perełki Lubelszczyzny 2012

Carnaval Sztuk-mistrzów w Lublinie. Późnym wieczorem na placu Zamkowym artyści z grupy Cirk Vost zaprezentowali akrobacje powietrzne na specjalnie przygotowanej konstrukcji / fot.: Jacek Szerer

Gmina Milejów oraz Carnival Sztuk-Mistrzów zasłużyły na „Turystyczne Perły Lubelszczyzny”. Oficjalne ogłoszenie „perłowego” plebiscytu odbyło się 25 września podczas Trzeciej Lubelskiej Gali Turystyki. Impreza odbyła się w przededniu Światowego Dnia Turystyki.

Konkurs „Pereł Lubelszczyzny” odbywa się od dziewięciu lat. To inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego, wspierana przez lubelskie media: Telewizję Lublin, Radio Lublin oraz Kurier Lubelski. Kandydatów do tytułu odznaczających się wyjątkowymi walorami lub potencjałem turystycznym oceniają sami mieszkańcy Lubelszczyzny. Czasem – wybory są oczywiste.  W latach poprzednich tytuł „Perły” trafił do Kazimierza Dolnego, Zamościa i Kozłówki. Zdarzały się jednak wybory nieoczywiste – w roku ubiegłym nagroda trafiła do Wojsławic, małej miejscowości niedaleko Hrubieszowa, która podbiła serca głosujących aktywnością mieszkańców – i…..raperką 50+ czyli Babcią Michaliną. W porównaniu z nią blask straciły nawet synagoga i zabytkowa cerkiew wraz z dzwonnicą.

Zwycięska gmina nad Wieprzem

W tym roku do tytułu turystycznej perły regionu zgłoszono nadbużańskie Sławatycze; sąsiadujący przez Wisłę z Kazimierzem Janowiec; Szczebrzeszyn słynny dzięki leniwemu chrząszczowi; Józefów na Roztoczu; Lubyczę Królewską z muzeum skamieniałych drzew; historyczną „Aleksandrię”, czyli Puławy oraz Milejów.

Przez całe wakacje  delegacje kandydatów do tytułu „Perły” prezentowali się na lubelskim „deptaku”. To chyba najtrudniejsze zadanie, bo jak w centrum Lublina chwalić się pięknymi krajobrazami, promować turystykę aktywną czy też zachwalać cenne zabytki?

Przedstawiciele nominowanych gmin radzili sobie na różne sposoby - najczęściej odwołując się do lokalnych artystów: muzyków, plastyków, a nawet aktorów i poetów oraz do…. smaku. Nie brakowało oczywiście zaproszeń do odwiedzin wszystkich rekomendowanych zakątków.

Zacięta rywalizacja toczyła się przez całe wakacje. Bezkonkurencyjna w zdobywaniu głosów okazała się gmina Milejów z powiatu Łęczyńskiego.

Być może sprawiły to pyszne pomidory „prosto z krzaka”, wykorzystane w czasie promocji. Czy jednak „zagłębie ogrodnicze” – bo z tym dotąd był kojarzony Milejów zasługuje na tytuł? Walorem miejscowości jest Wieprz.

Rzeka w całości przepływa przez Lubelszczyznę, a w okolicach Milejowa prezentuje się po królewsku. Meandry Wieprza przyciągają: ornitologów, wędkarzy, a także miłośników survivalowych wypraw. Od tego roku, na spotkanie z przyrodą i przygodą mogą ruszyć także kajakarze. W milejowskim Jaszczowie została otwarta nowa stanica kajakowa. Na inauguracyjny spływ w czerwcu stawili się wodniacy z całego województwa. Woda to nie wszystko. Stanica sąsiaduje z nowoczesnym kompleksem boisk, w tym terenem do uprawiania piłki plażowej. Co więcej – inwestycję przygotowano z poszanowaniem walorów przyrodniczych. Swoje „udomowienie” Wieprz zawdzięcza przedstawicielom milejowskiego samorządu, a także samym mieszkańcom, którzy społecznie wspierali budowę: pracą, radą i…. gospodarską kontrolą. Zaznaczmy, że na równi z Wieprzem na nagrodę zasługują sami mieszkańcy Milejowa z klubem aktywnych pań na czele. To one zainicjowały wielki gminny maraton w ramach akcji „Polska biega”. To one sięgają do tradycji – poczynając od kulebiaka generałowej Kickiej – potrawy, nagradzanej na wielu konkursach kulinarnych i opatrzonej znakiem „markowego” produktu lokalnego województwa lubelskiego.

„Turystyczna Perła” to nagroda za dotychczasową pracę, ale także zadanie na przyszłość. Wójt Milejowa Tomasz Suryś obiecał, że darowanej wraz z nagrodą szansy nie zaprzepaści.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit