Artystyczne ambicje LOT „Ziemi Lęborskiej”

Plener rzeźbiarski w Poraju

Christos Mandzios przy pracy … Więcej »

Przypałacowa Galeria Rzeźb w Poraju umieszczona została przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną na mapie atrakcji turystycznych województwa pomorskiego. Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Lęborska” we współpracy z Dariuszem Waleśkiewiczem, wójtem Gminy Wicko i Marcinem Pęskim, właścicielem gospodarstwa agroturystycznego „Pałac w Poraju” zorganizowała tam we wrześniu pierwszy plener rzeźbiarski.

- Status Galerii jako atrakcji turystycznej obliguje nas do wzbogacania i utrzymania jej wysokiego poziomu – mówi Roman Kal, dyrektor LOT „Ziemia Lęborska”. - Aktualnie w galerii znajduje się siedemnaście prac artystów z Gdańska, Warszawy i Wrocławia. Plener rzeźbiarski ma, według naszych zamierzeń, rozpocząć cykl podobnych imprez, które planujemy przeprowadzać raz w roku, zawsze we wrześniu.

W pierwszym plenerze wzięli udział uznani w kraju i za granicą artyści rzeźbiarze: Anna Szalast, wiceprezes Związku Polskich Artystów Plastyków oraz prof. Christos Mandzios, dziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby we wrocławskiej ASP. Anna Szalast od 1997 r. współpracuje z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie organizuje ogólnopolskie plenery rzeźbiarskie.

W trakcie pleneru twórcy pracowali nad nowymi dziełami. Christos Mandzios rzeźbił w kamieniu, zaś Anna Szalast w drewnie. Podsumowaniem przedsięwzięcia był poplenerowy wernisaż. Uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in. poseł na Sejm RP Witold Namyślak, wicestarosta lęborski Wiktor Tyburski, burmistrz Lęborka Włodzimierz Klata, wiceburmistrz Alicja Zajączkowska, a także wójt gminy Wicko Dariusz Waleśkiewicz.

Głównym punktem wernisażu była prezentacja nowo powstałych prac. Artyści wykonali rzeźby do cykli, które już tworzyli wcześniej. Dzieło Szalast, mające charakter rzeźby parkowej o wymownym tytule „Od natury do struktury”, wkomponowało się w przestrzeń, zaś praca Mandziosa ją zdominowała.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit