Szlaki turystyczne w Małopolsce

Potrzeba czasu, konsekwencji i pieniędzy

Niełatwo jest ożywić szlak turystyczny. Zorganizowane przez Małopolska Organizację Turystyczną wspólnie z POT seminarium warsztatowe w Zawoi „Droga szlaku lokalnego do produktu turystycznego”, zakończone zostało wnioskami: aby szlak naprawdę żył, potrzebuje administratora i animatora, troskliwej opieki i pieniędzy. Szlak to nie tylko „folder i tabliczka” – i sprawozdanie w aktach urzędowych.

MOT znany jest z konsekwencji i skuteczności działania także w tej dziedzinie. Przynosi efekt jego kilkuletnia akcja w prasie branżowej, rozmowy z ekspertami, wystąpienia w mediach i konferencjach. Szeroko komentowana była prezentacja MOT w trakcie konferencji poświęconej Dziedzictwu Poprzemysłowemu w Zabrzu w 2006 na temat komercjalizacji szlaków turystycznych.

Techniczna i artystyczna strona projektu

Sztandarowy produkt Małopolski: Szlak Architektury Drewnianej (SAD) był klasycznym przypadkiem działania w celu ożywienia i promocji szlaku, niedostępnego dla zwiedzających, martwego. Rozpoczęte w latach 2006 i 2007 prace nad otwarciem kościółków znajdujących się na SAD zbiegły się z podjętą przez organizację akcją inwentaryzacji i dokumentacji wszystkich obiektów (237) i tablic (900). Opisy i dokładne fotografie zajęły ponad 3 miesiące pracy. Raport posłużył do analizy stanu i określenia strategii rozwoju szlaku.
Rok 2008 to niebagatelna kwota 550 tys. zł przekazana przez Województwo Małopolskie, w ramach umowy dla MOT, na realizację projektu „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej”. Z jednej strony projekt ma zadania techniczne: weryfikacja obiektów, wymiana tablic na nowe. Spełnia też cele społeczne: ważnym zadaniem było wyłonienie partnerów wśród zarządzających kościółkami – tych, którzy podjęli się otwarcia obiektów dla turystów, regularnego oprowadzania gości i otwarcia drzwi na imprezy. Bo projekt ma też stronę artystyczną. W 2007 roku cztery, a w 2008 roku dwanaście koncertów muzyki dawnej we wnętrzach kościółków przyciągnęło wielu miłośników piękna. Hitem jest koncert w Lipnicy Murowanej, z grą na unikalnym, pochodzącym z XVII wieku pozytywie szkatulnym! Główny koncert, wieńczący zeszłoroczny cykl, odbył się w studio Radia Kraków, z nagraniem płyty CD. Ta część projektu przebiegała we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie.

Plon pokonkursowy

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit