LOT „Marina”

Powiat koniński dla wszystkich pokoleń

Powiat koniński jest coraz liczniej odwiedzany nie tylko przez mieszkańców Łodzi i Poznania, ale także innych miast i wielu turystów zagranicznych, zapewniają Ewelina Rapeła, zastępca naczelnika Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Koninie oraz Andrzej Łącki z tegoż Wydziału.

Bardzo dobrze układa się współpraca dwóch powiatów – grodzkiego (Konin jest miastem wydzielonym) i ziemskiego – podkreślają rozmówcy, co przyczynia się do koordynacji i intensyfikacji działań promocyjnych. Powiat działa razem z miastem. I tak np. przewodnik - atlas „Wodna przygoda na Ziemi Konińskiej” wydał Urząd Miejski, a zredagowano go w Wydziale Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego.

Atrakcji na tych terenach jest mnóstwo: sanktuarium w Licheniu, klasztory w Bieniszewie i Kazimierzu Biskupim, szlak wodny Gopło -Warta i szlak wodny Warty, zabytki Konina, Muzeum Okręgowe w Koninie-Gosławicach ze skansenem, pamiątki chopinowskie w Żychlinie. Dla zainteresowanych historią ciekawą jest tutejsza gwara, zwana „kminą ochweśnicką”. Popularnymi ośrodkami wypoczynkowymi są m.in. Ślesin i Wilczyn. Można zwiedzać kopalnie węgla.

Promocją turystyki zajmuje się od kilku lat Lokalna Organizacja Turystyczna „Marina” prowadząca centrum „it” w Koninie. Dużą rolę spełnia punkt „it” w Biurze Obsługi Pielgrzyma w Licheniu.

Wspomniana LOT razem ze Starostwem Powiatowym w Koninie wydało „Turystyczny alfabet seniora”. Czytamy w nim m.in. hasła „A” jak agroturystyka, „B” jak Bieniszew, „D” jak drewniane kościoły, „E” jak ekumenizm, „F” jak Fryderyk Chopin, „L” jak Licheń,  „R” jak rower.

Rozmówcy zdradzają plany związane z dalszym ożywieniem turystyki. Powstanie pętla kajakowa wokół starówki w Koninie, a nowe inwestycje przyczynią się do rozwoju turystyki w malowniczej gminie Skulsk.

(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit