Zmiany w statucie DOT

Przede wszystkim przejrzystość

XX Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków DOT/ fot.: Arkadiusz Dołęga

Z listy Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej skreślonych zostanie około 20 członków wspierających. Tak zadecydowało XX Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków DOT, które 15 lutego odbyło się w siedzibie stowarzyszenia we Wrocławiu. Dlaczego? DOT postanowił zmienić statut. Kategoria „członek wspierający” z niego zniknęła.

Członkowie wspierający nie płacili składek członkowskich i nie mieli prawa głosu, ale mieli prawo do udziału na przykład w działaniach promocyjnych. W praktyce wyglądało to tak, że akces do DOT-u zgłaszał pięciogwiazdkowy hotel i nie można było go nie przyjąć. Inny hotel pięciogwiazdkowy, który ma status członka zwyczajnego, płacić zaś musi.

Utrzymano natomiast statut członka honorowego DOT. O tym, kto go otrzyma, decydować będzie zarząd DOT. Na razie nikt takiego statutu nie otrzymał.

Wielkich strat członkowskich DOT jednak nie poniósł, ponieważ podjęto uchwałę o przyjęciu siedmiu nowych członków: Są to m.in. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, zamek Czocha, Podziemne Miasto Osówka i sieć kantorów obsługująca turystów.

- Nie ma praktycznie dnia, żeby jakiś podmiot gospodarczy zajmujący się turystyką nie prosił mnie o spotkanie w sprawie ewentualnego przyjęcia do DOT-u – mówi Rajmund Papiernik, dyrektor biura zarządu DOT.

Nic dziwnego, DOT jest coraz lepiej postrzegany ma mapie turystycznej regionu. Firmy dobrze kalkulują, zanim podejmą decyzję o przystąpieniu do jakiejś organizacji. Musi się im to po prostu opłacać. A DOT nie dość, że regularnie uczestniczy w targach turystycznych, to prowadzi od niedawna dwa oblegane przez turystów punkty informacji turystycznej – na dworcu głównym PKP i na lotnisku we Wrocławiu.

Idea Convention Bureau Dolny Śląsk

Skończyły się czasy, gdy o kształcie działalności DOT decydowały samorządy terytorialne. Z myślą o podmiotach gospodarczych powołane zostanie przez DOT Convention Bureau Dolny Śląsk. Owszem, jest już taka instytucja w regionie, ale jej celem jest obsługa tylko Wrocławia. Organizacyjne spotkanie  Convention Bureau Dolny Śląsk zaplanowano na 6 marca we wrocławskim porcie lotniczym. W programie: prezentacja badań „Potencjał Dolnego Śląska jako destynacji MICE”, prezentacja strategii Convention Bureau Dolny Śląsk, prezentacja trendów rynku rosyjskiego (Andrzej Sierakowski, dyrektor POIT Moskwa) i relacja dyrektora Rajmunda Papiernika z misji gospodarczej do Sankt Petersburga. Do głównych zadań Convention Bureau Dolny Śląsk będzie lobbowanie na rzecz organizacji konferencji i kongresów na Dolnym Śląsku. Organizatorzy konferencji i kongresów będą mogli korzystać z pomocy pracowników DOT-u we wskazaniu lokalizacji wydarzeń i w doborze usługodawców.

Marek Perzyński

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit