LOT „Trzech Rzek”

PrzeLOTem po mazowieckiej krainie

Monika Hiszkapńska

Takim hasłem wita gości strona internetowa www.3rzeki.pl będąca wizytówką Lokalnej Organizacji Turystycznej „Trzech Rzek”. Stowarzyszenie swą samodzielną działalność rozpoczęło 30 marca 2007 roku. Jego korzenie sięgają jednak 2004 roku, kiedy to dzięki inicjatywie unijnej EQUAL powołano do życia przedmiotowy projekt Partnerstwo w Widłach Trzech Rzek.

    Zadaniem Partnerstwa było tworzenie projektów stymulujących turystyczny i gospodarczy rozwój regionu oraz założenie lokalnej organizacji turystycznej.

Pokłosie działań Partnerstwa

    Pierwszy rok działalności LOT-u „Trzech Rzek” w nowej strukturze organizacyjnej finansowany był do 31 marca 2008 roku z pieniędzy unijnych. Stowarzyszenie „odziedziczyło” też po Partnerstwie w Widłach Trzech Rzek część przypisanych jej działań społecznych. W ich ramach stało się dysponentem miliona złotych, dotacji przeznaczonej na różnego typu projekty aktywizujące miejscową społeczność. - Dofinansowano 26 projektów. Każdy z nich otrzymał od 10 do 70 tysięcy złotych - mówi Monika Hiszpańska, prezes LOT „Trzech Rzek” (na zdjęciu). - Były to działania bardzo różnorodne, począwszy od pikników lokalnych, po zaangażowanie osób bezrobotnych i młodzieży trudnej, budowę kanoe, kajaków czy zakroczymskie lekcje historii na żywo. Fundusz rozliczono co do złotówki i ten element działalności LOT-u „Trzech Rzek” uznano za zamknięty.

    W ramach Partnerstwa utworzono również sześć punktów informacji turystycznej, które działały pod egidą LOT-u do końca marca tego roku. Samofinansującego się już LOT-u nie stać obecnie na utrzymanie sześciu punktów, a co za tym idzie zatrudnianie sześciu etatowych pracowników. Tym bardziej, że punkty te nie spełniały do końca swojej funkcji informacyjnej, sprawdzając się bardziej jako miejsca aktywizacji społeczności lokalnej. Przychodzono tam po to, aby dowiedzieć się jak założyć działalność gospodarczą, odbić na ksero dokumenty, skorzystać z kawiarenki internetowej. Istniejącą bazę i ludzi przejęły więc od 1 kwietnia gminy. Od tego momentu gminy utrzymują punkty „it”, a placówki te ściśle współpracują z lokalną organizacją turystyczną.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit