Suwalska Organizacja Turystyczna

Region gorących serc na biegunie zimna

Region gorących serc na biegunie zimna

Do najatrakcyjniejszych ekspozycji krajowych w trakcie pierwszych targów turystycznych „Podróże” zorganizowanych na Stadionie Narodowym należało niewątpliwie duże stanowisko Suwalszczyzny wypełnione materiałami promocyjnymi zapraszającymi do tego regionu przez cały rok.

O problemach zwianych z integracją dla turystyki, kreowaniem produktu turystycznego oraz o funkcjonowaniu informacji turystycznej rozmawiałem z Beatą Chełmińską-Bordzio z Wydziału Strategii, Inwestycji i Programowania Starostwa Powiatowego w Suwałkach, pełniącą jednocześnie funkcję sekretarza Suwalskiej Organizacji Turystycznej (SOT). Rozmówczyni jest wspaniałą znawczynią swojego regionu, autorką licznych ciekawych publikacji.

- Współpracujemy ze wszystkimi, którym droga jest suwalska turystyka  - mówi B. Chełmińska-Bordzio, wymieniając na pierwszym miejscu Urząd Miasta Suwałki (miasto jest odrębnym powiatem grodzkim). Tymi sprawdzonymi partnerami są: Wigierski Park Narodowy, zasłużony Oddział PTTK, Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna, Suwalski Park Krajobrazowy. PTTK jest od lat organizatorem wielu imprez, w tym od 44 lat – rajdu narciarskiego „Wędrówki północy”. Wielkim promotorem turystyki jest starosta suwalski Szczepan Ołdakowski.

W trakcie rozmowy nawiązujemy do problematyki innowacyjności w turystyce. Rozmówczyni podkreśla znaczenie nowej inicjatywy, którą jest wypromowanie tzw. „trójstyku”, czyli miejsca, w którym stykają się granice Polski, Litwy i Rosji (Obwód Kaliningradzki). Miejsce to zostało już oznakowane obeliskiem, a w najbliższym czasie powstanie tutaj infrastruktura z punktem informacji turystycznej. Zachęcam rozmówczynię do nawiązania współpracy z innym „trójstykiem”, w beskidzkiej gminie Istebna, gdzie stykają się granice Polski, Słowacji i Republiki Czeskiej. - To świetny pomysł,  nawiążemy współpracę ze wszystkimi takimi trójstykami - stwierdza rozmówczyni.

Tych nowych koncepcji rozwoju produktu turystycznego jest więcej. Promowany jest Szlak Fortyfikacji na terenie dawnej granicy z Prusami Wschodnimi. W planach jest rekonstrukcja pałacu Paca w Dowspudzie, który będzie niewątpliwie dużą atrakcją turystyczną. Tam też powstanie  punkt informacji turystycznej.

Suwalska Organizacja Turystyczna działa w mieście Suwałki i w powiecie suwalskim, współpracując z sąsiadami, m.in. z Augustowską Organizacją Turystyczna i Stowarzyszeniem „Ziemia Sejneńska”. Jest to zgodne ze strategią turystyki, w której zapisano m.in. potrzebę integracji Suwałk, powiatów suwalskiego, augustowskiego i sejneńskiego – podkreśla sekretarz SOT.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit