LOT „Zamość i Roztocze”

Regionalne smaki na turystycznych szlakach

 I Miejsce - dla Pani Magdaleny Kubiny z restauracji „Muzealna” w Zamościu - zupa pokrzywowa z dziko rosnącej pokrzywy. Wykorzystywana w kuchni regionalnej głównie w okresie przedwiośnia, gdy nie było jeszcze młodych warzyw

W centrach i punktach „it” na terenie Zamościa i powiatu zamojskiego można otrzymać nowa broszurę „Smaki Zamościa i Roztocza”. Publikacja ta ukazała się staraniem prężnej Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze”, kierowanej przez Marcina Zamoyskiego, prezydenta Zamościa, potomka słynnego rodu ordynatów.

Obok walorów przyrodniczych: pięknych krajobrazów, terenów leśnych, przez które przebiegają liczne szlaki rowerowe i piesze, tradycyjne potrawy są jedną z ważnych atrakcji tego fascynującego obszaru. Transgraniczna współpraca Zamościa i miejscowej LOT z partnerami ukraińskimi, zwłaszcza z miastem Żółkiew, zaowocowała przygotowaniem opracowania obejmującego także tereny położone po sąsiedzku. Takie inicjatywy integracyjne wspierają środki Unii Europejskiej oraz Program Wspierania Inicjatyw Gospodarczych w Euroregionie Bug realizowany z funduszy Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Broszura zawiera informacje o laureatach certyfikatów LOT „Zamość i Roztocze”, przyznawanych w corocznym konkursie zamojskiego LOT. Są nimi: restauracje, producenci lokalnych smakołyków, gospodarstwa agroturystyczne, organizatorzy imprez propagujących zdrową lokalna żywność.

Wśród kulinarnych atrakcji roztocza można wymienić: piróg biłgorajski, gołąbki z kaszy gryczanej, gryczaki z boczkiem, ciasteczka całuski, liczne inne wyroby piekarnicze, cukiernicze i wędliniarskie – zarówno z terenu Polski, jak i Ukrainy. Zamość i Roztocze (leżące po obu stronach granicy) skutecznie trafiają więc do serc turysty także przez żołądek.

Jan Paweł Piotrowski


Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit