10 lat LOT „Kociewie”

Rozpoczyna się wielka kampania promocyjna regionu

1. LOT Kociewie 01

Minęła dekada od inauguracji wspólnego propagowania atrakcji Kociewia. Wspólnego, bo siłami samorządów z dwóch województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, na pograniczu których owa miejscowość leży. Koordynatorką działań jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Kociewie".

Przypomnijmy, że uroczystość upamiętniająca powołanie przed dziesięciu lat LOT „Kociewie" odbyła się 16 grudnia 2013 na Zamku w Gniewie. To bowiem właśnie do tej pokrzyżackiej warowni zwołano wówczas walne zebranie założycielskie Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna „Kociewie". Jubileuszowemu spotkaniu przewodniczył prezes III kadencji Zarządu - Leszek Burczyk. Zgromadzeni wspominali przy tej okazji jego poprzedników: Witolda Sosnowskiego (II kadencja) i Sławomira Neumanna (I kadencja). - Tak samo jak wtedy, tak i przy okazji tego jubileuszowego posiedzenia, w gościnnych progach gniewskiej warowni spotkali się samorządowi włodarze, turystyczni przedsiębiorcy, prezesi stowarzyszeń, dyrektorzy kociewskich obiektów, firm, instytucji, organizacji turystycznych oraz osoby prywatne. Wszyscy oni tworzą aktualne grono 31 członków LOT „Kociewie" - relacjonuje Jarosław Wojciechowski z Biura LOT z siedzibą w Tczewie.

Przez minione lata zmieniał się Zamek – zmieniała się także jubilatka.

- Pod przewodnictwem Sławomira Neumanna nasze Stowarzyszenie powstało i okrzepło. W czasie prezesury Witolda Sosnowskiego rozwinęło swoją działalność, zyskało swoją biurową siedzibę, a także przyjmowało ciągle nowych członków. Zarząd III Kadencji ma przyjemność i zaszczyt kontynuować i rozwijać dzieło poprzedników. Na Sali Husarskiej zasiedli z nami i ci, którzy tworzyli LOT „Kociewie" w początkowym roku 2003, i ci, którzy dołączyli do niej w roku 2013 – mówił prezes Leszek Burczyk.

Minęło 10 lat wspólnego kreowania turystycznej marki tej części Pomorza. - Proces kształtowania wizerunku Kociewia odbywa się na wielu polach. Po pierwsze LOT „Kociewie" tworzy interesujący i atrakcyjny obraz krainy w oczach samych Kociewiaków. Po drugie - Kociewie prezentuje swoje walory wśród trójmiejskich i toruńsko-bydgoskich sąsiadów. Po trzecie - wyjeżdża na targowe promocyjne wizyty do Łodzi, Warszawy, Poznania - podkreślał Jarosław Wojciechowski.

Chodzi bowiem o część Polski położoną na terenie dwóch województw.

- LOT „Kociewie" współpracuje z dwiema regionalnymi organizacjami turystycznymi - z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną z Gdańska i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną z Bydgoszczy oraz z agendą rządową - Polską Organizacją Turystyczną. Razem oferujemy to, co najlepsze nad Wierzycą, Wdą i Wisłą także w Europie. Przy dzisiejszej okazji dziękujemy PROT, KPOT i POT, ale najserdeczniejsze słowa podziękowania kierujemy oczywiście do naszych Członków - mówił Piotr Kończewski, dyrektor Biura LOT „Kociewie".

- Europa i świat w XXI wieku są coraz bliżej, choć ciągle dalej niż nasi najbliżsi - dodał Jarosław Wojciechowski. - Wyraża się to w sentencji, widniejącej na pamiątkowych certyfikatach członkostwa w LOT „Kociewie", które to świadectwa zostały wręczone na Jubileuszowym Walnym: „W 10 lat można samotnie pięć razy pod wiatr opłynąć pod żaglami Ziemię. Można też wspólnymi siłami, wykorzystując przyjazne prądy, odkrywać dla siebie i dla innych Kociewie. 15 grudnia 2003 - 16 grudnia 2013".

Na tym nie koniec.

I Gniewskie Spotkania Zamkowe

2. RozpoczynaW nieco ponad trzy miesiące od jubileuszowych uroczystości LOT-u „Kociewie", 20 marca br., odbyła się kolejna impreza promocyjna na Zamku w Gniewie. Prezes zarządu Zamku Gniew Krzysztof Lisiecki, prezes zarządu Lokalnej Grupy Działania „Wstęga Kociewia", członek zarządu LOT „Kociewie" Bogdan Badziong, sekretarz generalny zarządu głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków Jacek Rulewicz, zaprosili regionalistów, samorządowców i pasjonatów regionu na I Gniewskie Spotkania Zamkowe poświęcone tematowi: „Przyroda Kociewia w Dolinie Wisły i na talerzu". Na imprezę przybyli: burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta i gminy Gniew, radni Rady Miejskiej w Gniewie, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz przedstawiciele najróżniejszych organizacji.

Jak i co będzie promowane - pokazał program. Dr Jarosław Pająkowski wygłosi wykład pt. „Walory krajoznawcze Doliny Dolnej Wisły"; odbyła się promocja książki „Przyroda Kociewia". Krystyna Gierszewska, znawczyni kuchni kociewskiej, przewodnicząca Stowarzyszenia Kociewskie Forum Kobiet przedstawiła „Produkty przyrody Kociewia na talerzu" oraz książki: „Pory roku na Kociewiu" i „Kociewie na talerzu". Prof. dr hab. Maria Pająkowska-Kensik opowiedziała „O dialekcie kociewskim nad Wisłą i na talerzu". Przyrodnicy - mgr Dorota Cybura i mgr Łukasz Ogonowski wskazali „Możliwości dydaktycznego wykorzystania Doliny Dolnej Wisły na przykładzie Eko-Centrum „Heliantus" w Gniewie".

Ponadto uczestnicy zapoznali się z ofertą na wiosnę i lato 2014 Zamku Gniew Sp. z o.o., fundacji Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew, Eko-Centrum „Heliantus" Gniew i Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kociewie". Zwiedzali wystawę przyrodniczą na terenie zamku; kosztowali smaki Kociewia; mogli na miejscu kupić publikacje. Następne spotkanie, o tematyce historycznej, ma się odbyć jeszcze w tym roku.

W dorzeczu Wierzycy i Wdy

„Kociewie to kraina etniczno-kulturowa Pomorza, licząca około 340 tysięcy mieszkańców" - przeczytamy na stronie internetowej www.kociewie.eu „Region ten zajmuje około 3,5 tysiąca kilometrów kwadratowych, na pograniczu województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Znajduje się we wschodniej części Borów Tucholskich, w dorzeczu Wierzycy i Wdy, na zachodnim brzegu Wisły. Prawie 80 % powierzchni Kociewia znajduje się w województwie pomorskim (powiaty: starogardzki i tczewski w całości i fragmenty powiatów: gdańskiego, kościerskiego oraz chojnickiego). Pozostała część jest w województwie kujawsko-pomorskim i obejmuje sporą część powiatu świeckiego oraz fragment tucholskiego.

Na Kociewiu znajdują się trzy fortyfikacje pokrzyżackie: Świecie, Nowe, Gniew. Godny uwagi jest pocysterski zabytek architektury - Bazylika Katedralna w Pelplinie; tam też, w Muzeum Diecezjalnym, znajduje się jedyny w Polsce, egzemplarz Biblii Gutenberga. Tczew wyróżnia się zabytkowymi mostami, porównywanymi z Wieżą Eiffla w Paryżu. Za stolicę Kociewia jest uznawany Starogard Gdański.
Słynni obywatele tej ziem to m.in.: Johann Reinhold Forster, Jan III Sobieski, Kazimierz Deyna, Andrzej Grubba, Grzegorz Ciechowski, Wojciech Cejrowski - czytamy na stronie http://kociewie.eu , w serwisie obsługiwanym przez Lokalną Organizację Turystyczną „Kociewie". - Kociewie i Kociewiacy to około 1 % Polski i około 1 % Polaków.

Gniew był siedzibą pierwszego wojewody pomorskiego – po inkorporacji ziem pruskich do Polski w 1454 roku, czyli 560 lat temu".

Kazimierz Netka

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit