LOT w Kołobrzegu

Samotny jeździec nie osiągnie tyle, co grupa

Rozmowa z Claudią Rubanowicz, dyrektor Kołobrzeskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

Aktualności Turystyczne: - Droga do Lokalnej Organizacji Turystycznej w Kołobrzegu była wyjątkowo długa, jej pokonanie zajęło kilka lat, w tym czasie powstały dwa stowarzyszenia, które mają podobne zadania. Dlatego dziś oczekiwania wobec KLOT są szczególnie wysokie.

Claudia Rubanowicz: - Zdaję sobie z tego sprawę, że oczekiwania w branży turystycznej są wysokie, ale nie dotyczy to tylko Kołobrzegu. Tak jest wszędzie. Brakowało nam zbiorowej informacji dotyczącej bazy turystycznej, kalendarza imprez, produktu turystycznego. To jest zadanie nie tyle dla miasta, ale całego regionu, bo skupiamy się na ofercie dla naszego regionu.

- Ile podmiotów skupia dziś LOT?

- Mamy 22 członków, są to wszystkie - poza Gościnem i Rymaniem - gminy powiatu kołobrzeskiego plus gmina Karlino oraz prywatne podmioty.

- Jak widzi pani współpracę między KLOT a Regionalnym Stowarzyszeniem Turystyczno-Uzdrowiskowym i Fundacją „Kołobrzeg Polskie Centrum SPA”?

- Oba stowarzyszenia wspierały powstanie LOT, więc współpraca jest naturalna. Dziś, gdy kryzys jest widoczny, jakość usług świadczonych przez uzdrowiska i podmioty turystyczne musi być na najwyższym poziomie, bo takie są wymagania klientów podróżujących po świecie, porównujących  usługi. Powstanie LOT, nasza współpraca ma właśnie służyć podnoszeniu tej jakości. Ponadto widzimy, że w Kołobrzegu dominuje turysta niemiecki, którego średnia wieku to 60 lat, natomiast nadal niezdobyty zostaje rynek skandynawski i to jest też jedno z zadań naszego LOT. Mamy opinie ze Skandynawii, że w naszych punktach „it” dominuje obsługa niemieckojęzyczna, trzeba więc zwrócić uwagę na obsługę w języku angielskim. Oferta, którą jako LOT będziemy promować na tym rynku, będzie przynosić korzyści całemu kołobrzeskiemu regionowi.

- Najbliższe zadania, jakie stoją przed panią?

- Tworzymy LOT od podstaw,  trzeba zorganizować biuro – nasza siedziba mieści się w centrum miasta, w samym ratuszu, wybrać logo, które odda charakter naszej organizacji, miasta i regionu oraz zająć się nazwą. Myślę o konkursie na wyraźną, chwytliwą nazwę, która będzie wyróżniać Kołobrzeską Lokalną Organizację Turystyczną. Na to wszystko mam cztery miesiące, niektórym może się wydawać, że to długo, ale jak mówiłam stawimy na jakość. Tworzymy stronę internetową, na której można będzie zrobić rezerwację noclegów, znaleźć dokładny kalendarz imprez. Chcemy, by klient wchodzący na stronę LOT miał wszystko w pigułce: od rezerwacji noclegów, usług po bilety na imprezy. W dłuższej perspektywie będzie przejęcie punktów „it” w mieście oraz stworzenie sieci „it” w każdej gminie, na odpowiednio wysokim poziomie, dysponujących jednakowymi materiałami promocyjnymi.

- Na taką działalność trzeba pieniędzy, same składki członków organizacji nie wystarczą.

- Zdobywanie funduszy to jedno z moich zadań. Już prowadzę rozmowy w Euroregionie Pomerania, Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, szukam wśród programów unijnych i mam nadzieję, że z któregoś źródła uda się pozyskać pieniądze. Pewne programy już się skończyły, liczę jednak że skorzystamy też z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Z czasem chcę rozszerzyć współpracę międzynarodową, na przykład poprzez wspomniany już Euroregion Pomerania i pozyskiwać, co jest naturalne, nowych członków i partnerów LOT. Dziś bycie samotnym jeźdźcem, który wydaje pieniądze na promocję w turystyce, nie do końca przynosi efekty, jakich się oczekuje. W grupie możemy skondensować fundusze, pomysły, wyzwolić kreatywność. Nikogo nie chcemy zmuszać na siłę do przystąpienia do LOT, potrzebni są nam partnerzy, którzy coś będą wnosić do organizacji, jej członków, tym samym dla siebie i swojej firmy. Każdy kto produkuje jakiś produkt turystyczny może być partnerem dla nas. Zapraszamy.

Rozmawiała Ewa Dubois

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit