LOT w Toruniu

Stare miasto młode duchem

Dyrektor Szymon Wiśniewski (41 l.) chce przede wszystkim zachęcać turystów do wizyt w Toruniu poprzez kreowanie i sprzedaż nowych atrakcji i produktów turystycznych, a także przygotowanie odpowiedniego turystycznego serwisu internetowego/ fot.: Kamila Mróz

Siłą Torunia jest skoordynowana działalność promocyjno-informacyjna – stwierdzili zgodnie podczas targów TT Warsaw zgodnie Maciej Makowski z Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Torunia i Emilia Depczyńska, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej w Toruniu.

Tego samego zdania jest „osoba pierwszego kontaktu z turystą” - Joanna Krzykowska z Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu. Placówkę założyła w 1991 roku Katarzyna Motławska, która była jej dyrektor do czasu przejścia na emeryturę. Jej następcą na tym stanowisku jest od 1 kwietnia br. dyrektor Szymon Wiśniewski. Ośrodek za swe kompetencje nagradzany był w wielu branżowych konkursach, między innymi w 2006 roku zajął I miejsce w drugiej edycji Konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce.

W Toruniu istnieje wspólna polityka w zakresie informacji turystycznej, wydawnictw, organizacji imprez promocyjnych. Nie wszystkie inicjatywy muszą być realizowane z budżetu. Sojusznikami oficjalnych promotorów są firmy prywatne, edytorzy materiałów reklamowo-informacyjnych, które wzbogacając ofertę ośrodka „it” – jednocześnie nie angażują środków publicznych lub czynią to w minimalnym stopniu.

LOT w Toruniu liczy około 80 członków i wraz z Ośrodkiem „it” prowadzi badania nad ruchem turystycznym. Wysokość składki członkowskiej jest uzależniona od specyfiki członka i wynosi od 100 do 500 zł rocznie. 8000 zł wnosi miasto Toruń. Prezydent Torunia Michał Zaleski jest od zawsze sojusznikiem turystyki. Łączny budżet LOT-u – około 300 000 zł to wynik absorpcji środków unijnych, przeznaczanych na różne zadania. Są to min. szkolenia językowe dla pracowników obsługi ruchu turystycznego,  szkolenia pierwszej pomocy, kursy informacji turystycznej. Miastu służą takie inicjatywy, a także działalność rozlicznych muzeów, w tym Muzeum Piernika, teatrów i innych placówek nauki i kultury. Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne „Tilia” istniejące przy szkole leśnej na Barbarce propaguje wycieczki przyrodnicze i szlakiem toruńskich fortów.

Rywalizacja z Olsztynem „o Kopernika” przyniosła dodatkowy rozwój turystyki. Efektów tegorocznego sezonu jeszcze nie podsumowano, ale wiadomo, że liczba turystów w Toruniu wzrosła. I nie przeszkodziły temu alarmistyczne, niesprawdzone sensacje o zagrożeniu powodziowym. Miasto nie ucierpiało, okresowo była tylko zalana część bulwaru.

Ośrodek „it”, LOT i Urząd Miasta będą kontynuowały współpracę, między innymi w zakresie jeszcze ściślejszej koordynacji imprez.

A może warto przygotować atrakcyjne cenowo – jesienno-zimowe pakiety pobytowe w tym mieście – zastanawiamy się wspólnie.

Jan Paweł Piotrowski

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit