LOT „Skarbiec Mazowiecki”

Szlaki turystyczne obiektów sakralnych

Szlaki turystyczne obiektów sakralnych

Lokalna Organizacja Turystyczna „Skarbiec Mazowiecki” jest nietypowym LOT-em, gdyż nie obejmuje ani gminy, ani powiatu, lecz teren całego Mazowsza. Można powiedzieć, że jest to organizacja specjalistyczna.  Powstała z inicjatywy Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej. Jej celem jest realizacja projektu promującego najatrakcyjniejsze turystycznie obiekty sakralne na Mazowszu.

Kierownikiem projektu realizowanego przy udziale środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, jest Jacek Chromy, który wraz ze współpracownikami prezentował dotychczasowe osiągnięcia i plany podczas targów turystycznych TT Warsaw. Organizacja skupiająca osoby prywatne i instytucje jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Powstaje, wzbogacony bezpłatnymi aplikacjami GPS, przewodnik internetowy www.skarbiecmazowiecki.pl, który poprowadzi po obiektach sakralnych Mazowsza i Warszawy: kościołach, cerkwiach, zborach, synagogach itp. Twórcy projektu zadbają o to, aby wskazywać także inne atrakcyjne miejsca znajdujące się w pobliżu obiektów sakralnych.

Ukazały się już ciekawe publikacje: poradnik dla administratorów obiektów sakralnych, organizatorów turystyki, samorządowców, pt. „Jak zwiedzać kościoły?”, przewodnik po kościołach drewnianych Mazowsza. Twórcy projektu współpracują z Biurem Podróży „Dobre Miejsce”, które  ten produkt skomercjalizuje. Są też kolejne plany: oznakowanie i spopularyzowanie mazowieckiego szlaku  Świętego Jakuba, konkurs dla młodzieży  i inne.

(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit