Dekalog dolnośląskiego wytwórcy pamiątek

Sztuka sprzedać sztukę

Diorama przedstawiająca Duszniki-Zdrój. Niestety, dziś wytwórcom pamiątek daleko do tych wzorów. Ale

We wrześniu rozpoczną się kursy pamiątkarza, zorganizowane przez Dolnośląską Organizację Turystyczną z myślą o ludności wiejskiej z terenów powiatów lwóweckiego, lubańskiego, bolesławieckim i zgorzeleckim dzięki środkom unijnym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Uczestnicy dowiedzą się m.in., że zanim wejdą w ten biznes, warto sporządzić biznesplan, bo sztuka sprzedać sztukę. I przyjrzeć się rynkowi pamiątkarskiemu. Niełatwemu, bo sezonowemu i kapryśnemu.

Kaprysi pogoda. I kapryszą turyści. Że brzydkie wzory, nic oryginalnego, kojarzącego się z regionem. Jednak ci grymaszący turyści to, wbrew pozorom, dla nas szansa. Bo być może zechcą wyłowić na uginających się od pamiątek stoiskach coś niepowtarzalnego, coś, czego inni nie produkują.

Najpierw zobaczmy, co się sprzedaje. Czyli jakie gusta i potrzeby mają klienci. Nie zachowujmy się jak ksero – nie powielajmy tego, co już jest na rynku. Starajmy się wstrzelić w ten rynek powiększając asortyment o taki wzór, jakiego jeszcze nie ma. Na przykład regionalne ujęcie ciupagi. Wszędzie są takie same – nasza może być naprawdę regionalna. I to będzie nasz silny punkt.

Po drugie: materiał. Zobaczmy, co mamy w zasięgu ręki. W wielu miejscach Dolnego Śląska można znaleźć kamienie szlachetne lub półszlachetne. Nie brakuje też drewna – to znakomite materiały, z których można wyczarować cudeńka. I co najważniejsze, można je mieć za darmo.

Po trzecie: geografia. Zobaczmy, gdzie można sprzedawać swe wyroby. Dystrybucja to poważny kłopot. Bo punkty pamiątkarskie są na ogół sezonowe i jest ich mało. Jeśli punktów jest bardzo mało, zastanówmy się, czy w ogóle warto wchodzić w tym rejonie w ten interes. Chyba, że turystów jest tak wielu, że mamy do czynienia z prawem wielkich liczb. Jeśli z jednego punktu żyje właściciel i stu dostawców, to pożywi się i sto pierwszy.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!