Podkarpacka ROT

Turystyka transgraniczna wspólnym szlakiem do sukcesu

Winnica zlokalizowana jest w pobliżu drogi międzynarodowej prowadzącej w kierunku granicy ze Słowacją. Bliskość Rzeszowa oddalonego o około 20 km stanowi dodatkowe udogodnienie dla gości. Otaczające Winnicę urokliwe tereny pogórza strzyżowskiego zapewniają odpowiednie warunki do uprawiana turystyki pieszej i rowerowej, a zimą narciarstwa. / fot.: Stanisław Orłowski

- Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna należy do najstarszych w kraju. Mamy już 73 członków, niestety nie ma wśród nich stolicy  regionu – Rzeszowa – mówi prezes  Jan Sołek.

Prezesa cieszy czynny udział w pracach PROT przedstawicieli lokalnych organizacji turystycznych z Podkarpacia, m.in. ze stowarzyszeń LOT Beskid Niski z Krosna, LOT „Tabor” z Rymanowa Zdroju, a także Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka. Pozytywnie ocenia też pracę z samorządami, choć obejmują one tylko 1/3 listy członkowskiej PROT.

Dobrze przebiegają relacje transgraniczne z partnerami słowackimi. Powstaje na przykład transgraniczny Karpacki Szlak Winny. Turystyka winiarska - zwana enoturystyką, staje się coraz bardziej popularną formą wyjazdów do regionów winiarskich nie tylko w celu zwiedzenia winnic i degustacji trunków, ale także poznania dziedzictwa kulturowego odwiedzanych regionów, ciekawych miejsc i skosztowania dobrej kuchni regionalnej. W ramach tego projektu organizowane są konferencje, study toury m.in. po Rzeszowie, Jaśle, Krośnie, Sanoku, Iwoniczu Zdroju, Bardejovie, Preszowie, Humennem oraz Medzilaborcach. Na Szlaku Winnym dziennikarze mogą zobaczyć przykłady profesjonalnego produktu enoturystycznego: po stronie polskiej - Winnicę Maria Anna, Winnicę Jasiel, Winiarnię Jarosz, a po stronie słowackiej - Winnicę Barko Vinum.  Przygotowywane są oznakowania Szlaku i publikacje o nim, zarówno tradycyjne, jak też w formie elektronicznej.

Stan sieci informacji turystycznej w województwie prezes J. Sołek ocenia jako dobry, podkreślając, że chociaż Rzeszów nie należy do PROT, to jednak posiada centrum informacji turystycznej zlokalizowane przy atrakcyjnej podziemnej trasie turystycznej tego pięknego miasta.

(jpp)

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit