LGR Mòrénka

W Borach i Zaborach

Stowarzyszenie Wdzydzko-Charzykowska Lokalna Grupa Rybacka Mòrénka w Chojnicach obejmuje gminy: Brusy, Chojnice, Czersk, Dziemiany,  Karsin, Konarzyny, Kościerzyna, Lipnica, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa w   powiatach kościerskim i chojnickim oraz gminę Lipnica. Zabory to teren położony za Borami Tucholskimi.

LGR Mòrénka i LGR „Pojezierze Krajeńskie” wybrały się po raz pierwszy na targi Lato 2013. Zdecydowały się na ten ruch z racji prestiżu tego wydarzenia i jego szerokiego zasięgu. Przedtem LGR z Chojnic prezentowała się tylko na targach agroturystycznych w Kielcach.

Obydwie grupy funkcjonują na terenach o tradycjach rybackich, a realizowane przez nie programy (finansowane ze środków Unii Europejskiej) mają na celu ułatwienie pozyskiwania dodatkowych dochodów miejscowym społecznościom. Ważne jest też zahamowanie niepokojącej tendencji spadkowej liczny osób trudniących się rybactwem jeziornym. Taką szansą jest również turystyka, związki z którą właśnie zacieśniają się. Prowadzone szkolenia dla miejscowej społeczności obejmą m.in. takie zagadnienia, jak: turysta aktywny, turysta poinformowany, turysta zadowolony, kultura ludowa i historia jako walor turystyczny, nowoczesny marketing.

LGR Mòrénka skupia prawie stu członków, m.in. z gospodarstw rybackich, agroturystycznych, a także samorządy i osoby prywatne. Do tej pory Stowarzyszenie promowało się współpracując m.in. z centrami i punktami „it” na terenie działania. Informacji udzielają również biura LGR w Kościerzynie i Chojnicach. Wspomniana Grupa promuje atrakcje turystyczne na stronie internetowej i w publikacjach kierowanych do amatorów turystyki pieszej, kajakowej, rowerowej i miłośników wędkarstwa. W planach jest wydanie książki kucharskiej z przepisami na potrawy rybne.

Grupa współpracuje z organizacjami sportowymi i młodzieżowymi, m.in. harcerską szkołą żeglarską w Funce, organizując festyny – Święto Pstrąga (lipiec) i Święto Sielawy (sierpień).

(jpp)

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!