LOT „Zamość i Roztocze”

W idealnym mieście

Organizatorzy kuligów zapewniają sanie, proponują określone trasy oraz na specjalne życzenie klientów dodatkowe atrakcje. Przeważnie kuligi na Roztoczu kończą się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek/ fot.: Archiwum LOT „Zamość i Roztocze”

Przychylność dla turystyki władz miejskich w Zamościu, z prezydentem Marcinem Zamoyskim na czele jest znana. Potomek Ordynata Jana Zamoyskiego jest jednocześnie prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze”, która funkcjonuje  od siedmiu lat.

LOT skupia 42 podmioty: 12 miast i gmin, powiat zamojski, stowarzyszenia agroturystyczne,  biura podróży, biuro promocji, firmę szkoleniową, obiekty noclegowe, restauracje, firmy usługowe, a także dyrekcję Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zadania są bardzo rozlegle: pozyskiwanie nowych członków, udział w targach i turystycznych kampaniach promocyjnych, działalność wydawnicza, zarządzanie stroną internetową www.roztocze.org,  organizacja konferencji, współpraca z mediami. Stowarzyszenie jest współorganizatorem Festiwalu Produktu Lokalnego, którego integralną częścią jest konkurs potraw „Smaki Zamościa i Roztocza” nawiązujących do tradycji i historii miasta i regionu. Rozwija się też współpraca w ramach partnerskiego projektu miast Zamościa i Żółkwi (Ukraina), finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego Programu Wspierania Inicjatyw Transgranicznych w Euroregionie Bug. W 2006 roku z inicjatywy LOT „Zamość i Roztocze” powstał Szlak Ordynacji Zamojskiej, a obecnie trwają prace przy „Szlaku Architektury Drewnianej”.

W Zamościu warto odwiedzić ogród zoologiczny, który po intensywnych pracach zmienił swój wygląd i został dostosowany do obowiązujących przepisów ochrony zwierząt. Częścią zamojskiego zoo będzie, udostępniony do zwiedzana, ośrodek kwarantanny dla zwierząt, których przewóz  został zakwestionowany przez służby celne.

- Nareszcie skończy się remont elewacji zamojskiego ratusza - mówi Zofia Wywrocka, kierownik Zamojskiego Ośrodka Informacji Turystycznej. - Choć ratusz był oklejony płachtami i rusztowaniami, to ośrodek nie przerywał pracy.  Teraz, gdy ratusz prezentuje się bardzo okazale, przyjdzie pora na remont wnętrza ośrodka. A dzień dzisiejszy to przygotowania do zimy, która w Zamościu i na Roztoczu jest piękna. Wyciągi narciarskie w Krasnobrodzie, Bobliwie oraz Jacni zachwycą i zmęczą niejednego narciarza.

(jpp)

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit