LOT Ziemi Łomżyńskiej

W otwartych wrotach do zielonych płuc Polski

Okładka pierwszego przewodnika turystycznego po Łomży i miejscowościach powiatu łomżyńskiego, który ukaże się w marcu. Przewodnik w formacie A-5, będzie liczył 134 strony. Planowany nakład to 1500 egzemplarzy.

Już w marcu dostępny będzie pierwszy przewodnik po Łomży i powiecie łomżyńskim. Publikację przygotowała Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Łomżyńskiej. – Moim punktem honoru było zrobić przewodnik turystyczny, nie gospodarczy, z wszystkimi przydatnymi turystom informacjami o całym powiecie łomżyńskim – mówi Andrzej Skarzyński, od października 2012 roku prezes LOT.

Prezes LOT ZŁ, które w kwietniu organizuje w Łomży Międzynarodowe Targi Turystyczne, liczy, że publikacja będzie dodatkową zachętą dla gości do odwiedzania Łomży: – Mamy specyficzne położenie geograficzne, dla którego ostrą konkurencją są Mazury,  ale sądzę, że w drodze na Mazury turyści mogą na trochę zatrzymać się u nas. Chcemy im to ułatwić, pokazując nasze atrakcje. Łomża to wrota do zielonych płuc Polski, gdzie mamy najczystsze powietrze.

Ciągle niewielu turystów wie, że Ziemia Łomżyńska leży w otoczeniu ośmiu puszcz i czterech parków narodowych, w dolinie Narwi i Biebrzy, gdzie znajduje się bardzo dużo rezerwatów ścisłej ochrony przyrodniczej. To raj dla miłośników natury, mówią ci, którzy odkryli uroki tego regionu. Ale nie tylko czystym powietrzem i przyrodą kusi Ziemia Łomżyńska. – To również Europejski Skansen Militarny. Mamy tu systemy umocnień i budowle z różnych okresów historycznych i różnych nacji. Są umocnienia carskie, niemieckie, polskie i radzieckie.  Tu między Pisą i Narwią przebiegała linia Mołotowa. Bitwa pod Wizną w 1939 roku bywa określana jako Polskie Termopile – zachęca miłośników militariów Wojciech Kordal, dyrektor  Łomżyńskiego Centrum Informacji Turystycznej. Szykują się też atrakcje dla wodniaków. Łomża ma swój port rzeczny, wkrótce będzie miała swoją własną banderę. Dawna siedziba guberni, województwa, diecezji - ciągle aktualna siedziba  biskupów łomżyńskich, będzie także miastem portowym. Ziemia Łomżyńska ma też swoich wybitnych obywateli, z których warto wymienić ród Lutosławskich z Drozdowa. W tym roku z okazji stulecia urodzin Witolda Lutosławskiego świat muzyczny świętuje jego rok. Stąd wywodzi się znany historyk i etnograf Zygmunt Gloger, twórca Encyklopedii Staropolskiej Ilustrowanej. Z Łomży była niezapomniana aktorka Hanka Bielicka, o której przypomina ławeczka przy ulicy  Farnej, blisko Starego Rynku.

Łomżyńskie CIT przy Krzywym Kole 9

Ruszyło w czerwcu ubiegłego roku. Punkt IT powstał dzięki staraniom miejscowego LOT, życzliwości rektora oraz kanclerza Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego, która udostępniła pomieszczenia w swej siedzibie przy ulicy Krzywe Koło. Polska Organizacja Turystyczna wyposażyła łomżyński punkt IT w komputer, przekazała też infokiosk, ustawiony w centrum miasta, na Rynku Głównym.

Współpraca z uczelnią ma jeszcze jedną zaletę – studenci wydziału turystyki i rekreacji praktycznie szkolą się tu do zawodu. Służą informacją w języku polskim i angielskim. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku od 10.00 do 15.30, a od wiosny godziny otwarcia wydłużone będą do 17.00. – Od chwili otwarcia  centrum sporo turystów skorzystało już z naszych usług, zarówno na miejscu, jak i mailowo pod adresem www.lotlomza.nazwa.pl – mówi dyrektor Wojciech Kordal. Poza nim centrum zatrudnia jeszcze jedną osobę. ŁCIT otrzymało w lipcu ubiegłego roku certyfikat Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz POT. Tymczasowo punkt IT mieści się w podziemiach uczelni, blisko Starego Rynku, przy ulicy Krzywe Koło 9.  Z rynku nietrudno tu trafić,  kierując się znakami umieszczonymi w wokół Starówki. Gorzej, gdy ktoś uwierzy znakowi IT umieszczonemu przy ulicy Polnej, blisko skrzyżowania z Sienkiewicza. Choćby przeszedł ulicę wzdłuż i wszerz nie znajdzie tu punktu IT. Jak się okazało kiedyś była tu informacja turystyczna, ale ten samodzielny punkt (niezależny od LOTZŁ) dawno został zlikwidowany i tylko znak przy Polnej wprowadza turystów w błąd.

Szefowie LOT Ziemi Łomżyńskiej mają nadzieję, że w przyszłości siedziba IT  oraz ich Stowarzyszenia znajdzie się w zabytkowym, XIX-wiecznym Domu Pastora, również przy ul. Krzywe Koło. LOT z własnych funduszy (24 tys. zł) opracował dokumentację remontu budynku, wykonał też nowe przyłącza za 4 tys. zł. 7 stycznia prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski podpisał z Jackiem Piorunkiem, członkiem Zarządu Województwa Podlaskiego umowę o dofinansowaniu remontu Domu Pastora, szacowanego na 3,5 mln zł. 3 mln zł pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Budynek będzie służył celom turystycznym.

Ewa Dubois

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit