LOT Kociewie

Światowy Dzień Kociewia

Wczasowicze, najchętniej przybywają do miejsc niezwykłych, mało znanych. Jeżeli więc o czymś lub o kimś nie było do tej pory głośno - może to skończyć się jeszcze większym jego zapomnieniem, albo... odwrotnie. Pod warunkiem, że znajdzie się ktoś, kto będzie umiał zrobić atut z tego zapomnienia. Takie umiejętności posiada  Lokalna Organizacja Turystyczna „Kociewie” i wykorzystuje je w promocji regionu. W tym celu, 10 lutego organizuje Światowy Dzień Kociewia.

Pomysłodawcy wykorzystują fakt, że historia Kociewia ma ścisły związek z Wolnym Miastem Gdańsk, utworzonym przez Napoleona w 1807 roku. To właśnie w celu upamiętnienia tych wydarzeń, Lokalna Organizacja Turystyczna „Kociewie” oraz Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, zapraszają do udziału w Światowym Dniu Kociewia. Wcześniej uzyskali poparcie ważnych osób.

Wciąż za mało znana, a bardo atrakcyjna

- W 2007 roku, 200 lat po ustanowieniu Wolnego Miasta Gdańska, przeprowadzono światowy spis Kociewiaków i miłośników Kociewia - informuje Jarosław Wojciechowski z Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kociewie”, mającej swą siedzibę w Tczewie. Teraz zamierzamy nagłośnić Światowy Dzień Kociewia - części Polski, ciągle za mało znanej, a bardo atrakcyjnej.

- Wtedy, podczas owego spisu, swój akces do Kociewia zgłosił też Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu RP - wspomina Piotr Kończewski, dyrektor Biura LOT Kociewie, który wraz ze Stefanem Galińskim, zastępcą naczelnika Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Regionu Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, jest współinicjatorem obchodów Światowego Dnia Kociewia. - Pan marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz, nie urodził się na Kociewiu, ale poparł naszą inicjatywę - mówi dyrektor Piotr Korczewski.

Jak doszło do związków powstania Wolnego Miasta Gdańska z Kociewiem - wyjaśnił nam Jarosław Wojciechowski. Był początek roku 1807… Na Pomorzu trwała wojna francusko-pruska. Oddziały polskie walczyły przeciwko zaborcy. Podpułkownik Józef Hurtig raportował generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, że wysyła „patrol ku Gociewiu”. Ten fragment oficerskiego listu z 10 lutego 1807 roku wysłany z dzisiejszego miasta Nowe nad Wisłą jest historycznym zapisem nazwy regionu KOCIEWIE. Na pamiątkę tego wydarzenia, 10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia. Tak, Światowy. Kociewiacy rozsiani są po całym globie. Zapraszamy do wspólnego świętowania z nami i nimi wszystkimi.

Ideą Światowego Dnia Kociewia jest wspólne przeżycie emocji związanych z Kociewiem. Mieszkańcy, przyjaciele, znajomi, goście, turyści – wszyscy zimową porą roku 2013 pomyślmy ciepło o Kociewiu, Łagodnej Krainie... - Zapraszamy na wirtualne 206. Urodziny Kociewia!  - zachęcają pomysłodawcy. - Potwierdź swoją kociewskość, polub ją albo daj polubić innym. Tak jak dzieli się tort, podziel się ze znajomymi linkami o Kociewiu.  Zamiast zdmuchiwać świeczki – rozpal do żywego ognia internetowe łącza. Niech rozgrzane światłowody rozjaśnią szarość i podniosą temperaturę Twojego otoczenia! Co dla Was, dla nas wszystkich przygotowaliśmy od Kociewia? Będą urodzinowe życzenia na www.stolicakociewia.pl oraz innych kociewskich stronach - wyliczają organizatorzy. - Już gotowa jest ankieta, w której możesz wyrazić kim jesteś lub kim się czujesz – odwiedź Powiat Starogardzki na Facebooku. 4 lutego ruszył kilkudniowy konkurs z nagrodami – już odwiedź LOT KOCIEWIE na Facebooku!

Co to jest KOCIEWIE?

To kraina etniczno kulturowa Pomorza, licząca około 340 tysięcy mieszkańców stanowiących ważną grupę społeczną Polski Północnej - wyjaśniają reprezentanci Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kociewie”. Region ten, zajmujący około 3,5 tysiąca kilometrów kwadratowych, znajduje się na pograniczu dwóch województw.

W województwie pomorskim są to powiaty starogardzki i tczewski w całości oraz fragmenty powiatów: gdańskiego, kościerskiego, a także chojnickiego. W województwie kujawsko-pomorskim Kociewie obejmuje sporą część powiatu świeckiego oraz fragment powiatu tucholskiego.

Kociewie położone jest nad trzema rzekami: Wierzycą, Wdą i Dolną Wisłą. Nadrzeczne, nadjeziorne cuda przyrody oraz bogactwo natury w Borach Tucholskich. Kociewie z trzema fortyfikacjami pokrzyżackimi: Świecie, Nowe, Gniew. Unikatem jest też pocysterski zabytek architektury: Bazylika Katedralna w Pelplinie i Muzeum Diecezjalne z jedynym w Polsce egzemplarzem Biblii Gutenberga. Godnymi uwagi są też Tczew z zabytkowymi mostami, starszymi niż Wieża Eiffla w Paryżu; Starogard Gdański - stolica Kociewia. Kociewie to miejsca i ludzie je tworzący: Johann Reinhold Forster, Jan Sobieski, Kazimierz Deyna, Andrzej Grubba, Grzegorz Ciechowski, Anna Szarmach, Wojciech Cejrowski - informują twórcy Światowego Dnia Kociewia.

Kraina ta słynie też z jednej najstarszych miejscowości w Europie, której nazwa została podana na mapie: Scurgeon lub Scurgon, czyli Skórcz, w powiecie starogardzkim. Nazwa ta widnieje na mapie Ptolemeusza, powstałej w pierwszych wiekach naszej ery. Są jednak historycy, kojarzący ten wyraz ze Szczecinkiem lub Koszalinem.

Warto wiedzieć, że w Skórczu istnieją głębinowe wody artezyjskie - samoczynnie wypływające nad powierzchnię ziemi. To unikatowa atrakcja turystyczna. Łatwo tam dojechać z Gdańska, autostradą A-1. Trzeba zjechać z niej na węźle Kopytkowo - blisko Borów Tucholskich.

Działacze LOT Kociewie mają wiele pomysłów na promocję swego regionu. Warto z tych metod korzystać. Nadają się do wykorzystania w innych częściach Polski.

Kazimierz Netka

 


Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit