LGD „Tygiel Doliny Bugu”

Wspólna polityka turystyczna 19 gmin

Wspólna polityka turystyczna 19 gmin

Lokalna Grupa Działania „Tygiel Doliny Bugu” funkcjonuje na przygranicznych terenach województw mazowieckiego i podlaskiego. Z terenu województwa mazowieckiego należą do niej gminy: Huszlew, Jabłonna Lacka, Korczew, Łosice, Olszanka, Platerów, Repki, Sarnaki, Sterdyń, Sabnie, Stara Kornica; a z terenu województwa podlaskiego gminy: Drohiczyn,  Dziadkowice, Grodzisk, Mielnik, Milejczyce, Nurzec, Perlejewo, Siemiatycze.

To duży obszar, obejmujący razem 19 gmin, a zróżnicowanej tradycji turystycznej. Jeśli w okolicach Drohiczyna, Mielnika, Platerowa, Sarna ruch letniskowy istniał już przed 1939 rokiem, to później nieco osłabł i na wielu terenach widok wędrujących grup turystycznych był rzadkością. Tereny te spopularyzował w latach 70. i 80. XX w. Uniwersytecki Klub Turystyczny „Unikat”, w którym działali m.in. późniejszy dyrektor Instytutu Turystyki dr Krzysztof  Łopaciński, autor wielu publikacji i programów Bogdan Opowicz, a także niżej podpisany.

Cieszy fakt, że w ramach programu Leader rozwoju obszarów wiejskich ze środków Unii Europejskiej, pojawiła się inicjatywa integracji samorządów i podmiotów gospodarczych oraz miejscowych działaczy. Efektem pracy są już stoiska targowe, cenne publikacje. To teren o wybitnych walorach przyrodniczych, tradycyjnej gościnności, cennych przejawach wielokulturowości. Idealne miejsce do rozwoju turystyki zrównoważonej, agroturystyki, aktywnych i krajoznawczych firm wypełniania wolnego czasu zapędzonych mieszkańców dużych aglomeracji.

Czekają na nich: szlaki piesze, rowerowe, konne, kajakowe; ciekawe cerkwie i klasztory, pałace, dwory, w których czas nieco zatrzymał się…  dla turystyki.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w każdej gminie członkowskiej LGD jest punkt informacji turystycznej.

Jan Paweł Piotrowski

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit