Na początek – 40 podmiotów

Wystartowało Convention Bureau Dolny Śląsk

Na pierwsze spotkanie w sprawie Convention Bureau Dolny Śląsk przybyli przedstawiciele 40 podmiotów zajmujących się turystyką/ fot.: Arkadiusz Dołęga, DOT

We wrocławskim terminalu lotniczym odbyło się 6 marca spotkanie informacyjne w sprawie Convention Bureau Dolny Śląsk i okazało się, że było to miejsce doskonale wybrane. Wrocławskie lotnisko rozwija się bowiem dobrze i taki też start zapewniło sobie Convention Bureau Dolny Śląsk.  Na „pokład” zabrało 40 podmiotów, ale są jeszcze miejsca.

- Listy nie zamykamy - zapewnia Rajmund Papiernik, dyrektor biura zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Convention Bureau Dolny Śląsk to pomysł DOT, właściwie można powiedzieć, że autorski, bo żaden region w Polsce nie ma takiej instytucji. Owszem, jest Convention Bureau Wrocław, ale zajmuje się tylko stolicą Dolnego Śląska. Inne miasta w Polsce też prowadzą takie biura z myślą głównie o sobie. DOT, myśląc w kategoriach regionalnego Convention Bureau, jest pionierem.

DOT ewoluuje. Coraz więcej podmiotów prywatnych, zajmujących się turystyką, wstępuje w jego szeregi, co wymaga podjęcia satysfakcjonujących je działań. Jeśli są spoza Wrocławia, to naturalne, że działania Convention Bureau Wrocław ich nie obejmą. Trzeba i warto im pomóc. Wiele z tych firm, na przykład pałace-hotele, mają już wydeptane ścieżki, ale to nie znaczy, że pomocą wzgardzą. Wprost przeciwnie, przybywa konkurencji, więc każda forma wsparcia się przyda. Ponadto spowolnienie gospodarcze daje się we znaki obiektom, które wyspecjalizowały się w organizacji konferencji, kongresów i imprez integracyjnych.

- A potencjał w regionie mamy ogromny, największy w Polsce, co mówię z pełnym przekonaniem, ponieważ przeprowadziliśmy badania. Dysponujemy na Dolnym Śląsku 200 hotelami z salami konferencyjnymi - dodaje dyrektor Papiernik.

Dolny Śląsk jest regionem o tyle nietypowym na tle Polski, że spora część tej bazy hotelowo-konferencyjnej mieści się w zamkach, dworach i pałacach. To jednak nikogo tu nie dziwi, bo zamków i pałaców Dolny Śląsk ma bez liku. Gdy zaczęto je liczyć, okazało się, jest ich tu najwięcej w Polsce. Tylko w nielicznych są prywatne rezydencje, ogromne obiekty trudno utrzymać, ich właściciele nie mają innego wyjścia, jak otworzyć szeroko podwoje na gości hotelowych i konferencyjnych.

Od lat na rynku działają wyspecjalizowane firmy zajmujące się organizowaniem konferencji, sympozjów i imprez integracyjnych. DOT nie będzie ich wyręczać, ale zamierza z nimi nawiązać kontakt i współpracować. Innymi słowy – zainteresować je ofertą podmiotów, które ma w swej bazie.  Baza posłuży też do zbudowania portalu informacyjnego Convention Bureau Dolny Śląsk. Na tym się nie skończy. DOT dysponuje bowiem też szeregiem innych narzędzi informacyjnych i promocyjnych, m.in. katalogami, udziałem w targach, organizacją wizyt studyjnych i work shopów.  Kolejne posunięcia, to spotkanie w Polskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie w sprawie współpracy z Convention Bureau Poland i udział w misji gospodarczej w Sankt Petersburgu (17-21 kwietnia).

Marek Perzyński

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit