LGR „Pojezierze Dobiegniewskie”

Z biegiem rzeki

Rzeki, a zwłaszcza Noteć,  są naturalnym powiązaniem członkowskich gmin tworzących Lokalną Grupę Rybacką „Pojezierze Dobiegniewskie” (LGR), która była inicjatorem współpracy podobnych grup i to nie tylko w skali województwa lubuskiego. Celem tej integracji była wymiana doświadczeń w zakresie roli tradycyjnych produktów lokalnych w budowaniu świadomości marki regionów turystycznych.

Zanim w 2009 r. powstała LGR „Pojezierze Dobiegniewskie”, kierowana obecnie przez prezesa Kazimierza Szmida, tutejsze środowisko rybackie i wędkarskie wykazywało już znaczną aktywność i zgłaszało potrzebę współpracy. Dzięki Wspólnej Polityce Rybackiej Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich” udało się spełnić wieloletnie oczekiwania. Inicjatywa wyszła od samorządowców gminy Dobiegnie. Bardzo liczyło się wsparcie  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. - Wszystkie gminy członkowskie są bardzo prężne - mówi Joanna Wojciechowska, kierownik biura LGR, osoba, która z „rybami jest za pan brat” (tradycje rodzinne), i która również wysoko ceni sobie relacje z turystyką.  LGR działa na obszarze 8 gmin: Dobiegniew, Drezdenko, Kłodawa, Nowogródek Pomorski, Skwierzyna, Stare Kurowo, Strzelce Krajeńskie i Zwierzyn.

Materialnymi efektami pracy LGR są m.in. bardzo cenne publikacje, pomocne w promowaniu produktu turystycznego. Katalog gmin członkowskich „Z biegiem rzeki”  rozpoczyna się starannie dobranym cytatem z Czesława Miłosza „Podróż oznacza rzeczywistość, inną niż ta, która otacza nas na co dzień, czyli zobaczenie świata, jakby od nowa”. Katalog jest pełen informacji o atrakcyjności terenów objętych działaniem LGR, tj. min. puszcz Noteckiej, Barlineckiej i Drawskiej, jezior i rzek, cennych zabytków, do których należy m.in. pałac w Mierzęcinie, kościoły w Drezdenku i Dobiegniewie, dwory. Nie brak tutaj propozycji dla amatorów turystyki pieszej, konnej, rowerowej, kajakowej, wędkarstwa, a także imprez kulturalnych i sportowych.

Wprost rewelacyjny jest album wydany wspólnie przez LGR „Pojezierze Dobiegniewskie” i LGR „Mazurskie Morze” z powiatów piskiego i mrągowskiego. Bogato ilustrowana publikacja  „Rybne regionalia” zawiera zestaw wyjątkowych  przepisów na potrawy rybne z obu regionów. To m.in. z regionu mazurskiego: pierogi ze szczupakiem, rosół z węgorza, zupa pomidorowa z gałeczkami rybnymi; a z rejonu Pojezierza Dobiegniewskiego: karp w sosie pikantnym i w zalewie cytrynowej, sandacz z borowikami.

(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit