Inowrocławska LOT

Z myślą o kuracjuszach i turystach

Inowrocławska Lokalna Organizacja Turystyczna INLOT należy do bardzo prężnych stowarzyszeń. Mocną stroną obszarów objętych jej działaniami jest turystyka uzdrowiskowa.

Inowrocław, gdzie INLOT ma swoja siedzibę, należy do czołowych polskich uzdrowisk o wspaniałej tradycji. W dzielnicy uzdrowiskowej znajduje się piękny park i tężnie. Nie brak też zabytków architektury romańskiej i gotyckiej w dzielnicy staromiejskiej. Miasto leży na Szlaku Piastowskim. Blisko stąd do zabytków Kruszwicy, Strzelna i Mogilna.

Z myślą o kuracjuszach i turystach INLOT  opublikował niedawno folder „Markowice i Pakość  oraz inne zabytki Kujaw Zachodnich”. To wspaniała okazja do zaprezentowania także mniej znanych atrakcji w okolicach  uzdrowiska. Należy do nich niewielkie miasto Pakość z nieco zapomnianym przez lata malowniczym kompleksem 24 kaplic kalwaryjskich, tworzący obecnie – po rewitalizacji ze środków unijnych – park kulturowy „Kalwaria Pakoska”. W ramach realizacji projektu powstało także centrum informacji turystycznej.

Godne uwagi są również Markowice z sanktuarium matki Boskiej Królowej Miłości z początków XVIII w. W kompleksie klasztornym mieści się Seminarium Duchowne, które oferuje m.in. możliwość zakwaterowania i organizowania konferencji w niecodziennej scenerii zabytkowego obiektu.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit