Wprawdzie w Wielkopolsce nie można pływać jachtem morskim ani wspinać się na wysokie szczyty górskie, ale jest to region, gdzie z powodzeniem da się uprawiać turystykę aktywną.


Właśnie dla miłośników aktywnego wypoczynku Wielkopolska Organizacja Turystyczna przygotowała przewodnik „Turystyka aktywna w Wielkopolsce”. Omówiono w nim szlaki piesze, rowerowe, konne i wodne, wskazano, gdzie można uprawiać wędkarstwo i dokąd wybrać się na polowanie, gdzie szusować na nartach, a gdzie pograć w golfa, wreszcie gdzie uprawiać sporty lotnicze. Wybór jest duży, nic, tylko sięgnąć po ten przewodnik, znaleźć adres i numer telefonu, a potem po prostu umówić się z właścicielem hotelu czy schroniska i pojechać.

W Wielkopolsce znaleźć można ciekawe krajobrazy nawet ze wzgórzami (morenowymi) oraz rozległe doliny z pradolinami kilku dużych rzek, m.in. Warty i Noteci. Warto się tam zapuścić. Kto lubi wędrówki po lasach, nie musi ich tam szukać ze świecą, z pewnością trafi do Wielkopolskiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, Puszczy Nadnoteckiej czy do zalesionych terenów nad Gwdą, których rzeźba jest pozostałością okresu zlodowacenia bałtyckiego.

Wszędzie można uprawiać różne rodzaje turystyki aktywnej: kajakarstwo, windsurfing, wędkarstwo, w lasach myślistwo czy kolarstwo (na większości szlaków rowerowych, ale również pieszych i wodnych można przystanąć na odpoczynek przy kościołach czy pałacach), a na wzgórzach morenowych nawet narciarstwo, np. w pobliżu Chodzieży. W okolicach Leszna, Piły i Poznania są także dobre warunki do uprawiania szybownictwa, lotniarstwa czy baloniarstwa. Też frajda. Ale jeśli komuś tego wszystkiego jeszcze za mało, może już i w Wielkopolsce pograć w golfa.

(zr)

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit