Wielkopolskie eliminacje w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny

Złoty Certyfikat dla organizatora

Przewodniczący Kapituły Tomasz Wiktor gratuluje nominacji i wyróżnień przedstawicielom produktów turystycznych Wielkopolski zgłoszonych do Konkursu POT na Najlepszy Produkt Turystyczny 2012. Dyplomy z rąk prezesa WOT odebrali Andrzej Kaleniewicz, kierownik Oddziału Turystyki Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego; Joanna Pańczak, przedstawiciel Fundacji Malta Festiwal Poznań; Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński; Katarzyna Skopiec,  przedstawicielka  Stowarzyszenia Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei w Poznaniu; Jerzy Aleksander Splitt, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu; Grzegorz Rusiecki, wiceprezydent Miasta Leszna, przewodniczący Organizacji Leszno Region; Marek Tchórza, wójt Gminy Drawsko; Franciszek Strugała, burmistrz Czarnkowa.

Gdyby kapituła konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny przyznawała Złote Certyfikaty za biegłość organizacyjną w przygotowaniu eliminacji i wyłonieniu kandydatów do Certyfikatów POT – jednym z głównym faworytów byłaby bez wątpienia Wielkopolska Organizacja Turystyczna.

WOT rozpoczęła rywalizację konkursową. Jest pierwszą regionalną organizacją turystyczną, która ogłosiła listę kandydatów Wielkopolski do Certyfikatów POT. Miało to miejsce podczas gali w poznańskim hotelu Novotel. Polską Organizację Turystyczną reprezentował podczas gali główny specjalista Marek Tobiasz.

Poznański mecz otwarcia zainaugurował rozgrywki fazy regionalnej. W dobrym stylu, za który niezmiennie WOT cenimy. Co prawda wielkopolscy faworyci nie występują w ekstraklasie turystycznych gwiazd produktowych, ale nie należą też do ligowych słabeuszy. Aktualności Turystyczne były obecne na poznańskiej gali, i nie mogą sobie odmówić nuty podniosłego boiskowego patosu. Pobrzmiewa  nieco pretensjonalnie?  Być może, ale co robić. W tej sytuacji trudno nie ulec nastrojowi chwili. Finał rundy eliminacyjnej zorganizowanej przez WOT odbył się dzień przed meczem półfinałowym piłkarskich mistrzostw Europy na Stadionie Narodowym. Ostatnim, kończącym turniej Euro 2012 na polskich stadionach. Odwrotnie do poznańskiej gali, która jest zapowiedzią spodziewanych emocji, gdy jubileuszowa X edycja Konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny na dobre się rozkręci.

Dwudniowe obrady kapituły

Wielkopolskie eliminacje rozpoczęły się 11 maja. Ogłoszenie zwycięzców nastąpiło 27 czerwca. Konkursowi nadano wysoką rangę. Patronatem honorowym objął go marszałek województwa Marek Woźniak, patronatu medialnego udzieliły Radio Merkury i Głos Wielkopolski. Kapituła obradowała  pod przewodnictwem Tomasza Wiktora, prezesa Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. W jej skład weszli Bogusław Mikita, wicestarosta Pilski, Katarzyna Kamińska, dyrektor Wydawnictwa Miejskiego „Posnania”, Jacek Wrzesiński, przewodniczący Lokalnej Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”, Andrzej Kaleniewicz, kierownik Oddziału Turystyki Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Wojciech Lis, kierownik Gminnego Centrum Informacji w Wolsztynie, Agata Wierzejska-Holewska, główny specjalista Centrum Informacji Turystycznej w  Kaliszu i Ewa Przydrożny, dyrektor Biura Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. Jurorzy podeszli do zadania z wyjątkową skrupulatnością. Jak podkreśla Tomasz Wiktor, wnioski zgłoszeń produktów turystycznych były bardzo dobrze przygotowane pod względem formalnym i solidnie udokumentowane. Sędziowie czując ciężar odpowiedzialności za niewłaściwy werdykt, zdecydowali przedłużyć obrady z jednego, planowanego dnia, do dwóch posiedzeń. Rezultatem długich dyskusji, bardziej merytorycznych niż emocjonalnych – na co zwracał uwagę prezes Wiktor – było wytypowanie czterech z szesnastu zgłoszonych produktów regionalnych do etapu ogólnopolskiego oraz nominowanie jednego do Złotego Certyfikatu POT.

Werdykt zaskakuje? Chyba nie powinien

W kategorii Szlak najwyższe oceny zgromadził  „Szlak Piastowski”. W kategorii Impreza za najlepszy uznana została „Turystyka kolejowa - TurKol.pl”. W kategorii Obiekt najwięcej głosów otrzymał „Kaliski Gród Piastów - Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu”. W rywalizacji o najwyższe trofeum - Złoty Certyfikat POT, decyzją kapituły Wielkopolskę reprezentował będzie „Wielkopolski System Szlaków Rowerowych”, zdobywca Certyfikatu  w Konkursie POT na Najlepszy Produkt Turystyczny w 2004 roku. Drugim branym pod uwagę był markowy produkt turystyki kulturowej o renomie europejskiej „Malta Festiwal”. Ostatecznie odpadł. Pomimo że obiektywnie ważąc, szanse w ogólnopolskim współzawodnictwie miałby wyraźnie większe. Werdykt zaskakuje? Chyba nie powinien. Nie tego, kto zna cechującą Wielkopolan postawę życiową. Przywiązanie do porządkowania zjawisk społecznych, konsekwentne przestrzeganie zasad (nie tylko w deklaracjach, lecz i w codziennej praktyce) oraz niezłomna wiara w skuteczność stosowania rozwiązań systemowych, i awersja do improwizacji. Jaki argument grał rolę w tym przypadku? Jednoznaczny. Klarowny i przekonywujący. „Wielkopolski System Szlaków Rowerowych” widziany powinien być jako istotny, może najważniejszy fragment większej całości. Tworzy afiliację z działaniami PTTK, która  rok 2012 ogłosiła  rokiem turystyki rowerowej w Polsce.  W tym kontekście „Malta Festiwal” jest bez szans. Musi ustąpić pierwszeństwa, ale zgłoszony zostanie w roku przyszłym. Tymczasem otrzymuje wyróżnienie w kategorii Wydarzenie. Kapituła przyznała jeszcze dwa kolejne. W tej samej kategorii Wydarzenie  „Piknikowi szybowcowemu „Leszno. Rozwiń skrzydła”  oraz w kategorii Obszar -  produktowi o nazwie „Statkiem na EURO. Rozwój turystyki wodnej szansą rozwoju regionu”.

Wielkopolski pretendent do Złotego Certyfikatu POT musi poczekać na rywali.  Najsilniejsi jeszcze nie zostali zgłoszeni do udziału w turnieju. Nie wytypowano pewniaków, nie wskazano czarnych koni. Tym bardziej warte jest podkreślenia, że innym ROT trudno będzie pokonać Wielkopolską Organizację Turystyczną w dziedzinie dyscypliny przygotowań i modelowego przeprowadzenia eliminacji regionalnych. Gdyby istniała w regulaminie kategoria Złotego Certyfikatu dla organizatora, WOT byłby górą.

Potwierdzenia nominacji i wyróżnień w formie eleganckiego dyplomu z rąk przewodniczącego  Tomasza Wiktora i członkini kapituły Katarzyny Kamińskiej odebrali Andrzej Kaleniewicz, kierownik Oddziału Turystyki Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego; Joanna Pańczak, przedstawiciel Fundacji Malta Festiwal Poznań; Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński; Katarzyna Skopiec,  przedstawicielka  Stowarzyszenia Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei w Poznaniu; Jerzy Aleksander Splitt, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu; Grzegorz Rusiecki, wiceprezydent Miasta Leszna, przewodniczący Organizacji Leszno Region; Marek Tchórza, wójt Gminy Drawsko; Franciszek Strugała, burmistrz Czarnkowa.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit