„Wolsztyn pełną parą…”

100-lecie parowozowni

Takim hasłem wita turystów Wolsztyn położony w południowo-zachodniej części województwa wielkopolskiego. To właśnie w tym mieście znajduje się znana nie tylko w Polsce, jedyna na świecie wciąż czynna parowozownia, która w 2007 r. obchodziła stulecie nieprzerwanej działalności. Codziennie na trasy kolejowe wyjeżdżają stąd pociągi pod parą według stałego rozkładu jazdy.

    Parowozownię wolsztyńską można jednak nie tylko zwiedzać, można bowiem także uczestniczyć tam w wielu ciekawych imprezach. Każdego roku organizowane są wybory Miss Parowozów, cieszące się coraz większym zainteresowaniem, podobnie jak „Dni Techniki Kolejowej”, „Jarmark w Parowozowni”, spektakl „Światło, para, dźwięk”, czy przegląd Kolejowych Kronik Filmowych w parowozowej szopie. Udział w atrakcjach przygotowanych dla turystów w tym unikatowym żywym muzeum można połączyć z udziałem w imprezach organizowanych w Skansenie Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski znajdującym się także w Wolsztynie.

    Przejazdy pociągami retro, składającymi się z zabytkowej lokomotywy i wagonów, odbywają się nie tylko do okolicznych miejscowości, np. do Leszna, czy do Błotnicy lub Boszkowa, gdzie można skorzystać z ofert gospodarstw agroturystycznych oraz zwiedzić znajdującą się w Górsku pracownię artystyczną, w której powstają płaskorzeźby na podstawie ilustracji Andriolliego do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Kolej pod parą zawiezie z Wolsztyna do Rakoniewic (znajduje się tam Muzeum Pożarnictwa), a także do Poznania, skąd pociągami specjalnymi można dotrzeć aż do Kołobrzegu, Gdyni czy partnerskiego miasta Lübben w Niemczech.

    W Wolsztynie warto zwiedzić również Muzeum Marcina Rożka, znanego rzeźbiarza, który w latach trzydziestych XX wieku mieszkał i tworzył właśnie w tym mieście oraz Muzeum Roberta Kocha, lekarza, bakteriologa, laureata nagrody Nobla z 1905 r. Na terenie gminy Wolsztyn zabytkowe obiekty znajdują się także w Chorzeminie, Gościeszynie, Wroniawach i w Obrze, gdzie znajdują się zabudowania pocysterskie.

    Tegoroczna Parada Parowozów odbyła się w Wolsztynie 3 maja.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit