Wielkopolskie

900 obiektów stu typów

W pobliżu Piły niewątpliwą atrakcją, nie tylko dla miłośników militariów, są pozostałości niemieckiej linii obronnej zbudowanej w latach trzydziestych XX w. Jej polska nazwa to Wał Pomorski. Od Santoka przez Tuczno, Wałcz, Szczecinek, Biały Bór, a dalej przez Słupsk do Ustki znajduje się jego główna linia, Pozycja Pomorska. Umocnienia polowe - około 900 obiektów stu typów, ciągną się tam na długości około trzystu kilometrów.

    Tylko w pasie pozycji głównej Wału Pomorskiego, której szerokość wynosi ok. 15 km, znajduje się 45 schronów. Mury niektórych mają grubość dochodzącą do 210 cm, a stropów do 190 cm.

    Na początku 1945 r. na tym terenie przeprowadzono jedną z największych operacji II wojny światowej, w ramach której rozegrała się wielka bitwa. Broniąca się Grupa Armii „Wisła” poniosła ciężkie straty. Zginęło 2 tys. żołnierzy niemieckich, rannych zostało 3,5 tys., a 7 tys. dostało się do niewoli. Wielkie straty poniosły także wojska radzieckie i polskie, które w drodze do Berlina przełamywały m.in. Wał Pomorski. Na terenach Pozycji Pomorskiej poległo około 4.100 żołnierzy, a rannych zostało około 10 tysięcy.

    Piła, dzisiaj 76-tysięczne miasto, jest najlepszym miejscem wypadowym do organizowania wycieczek na tereny Wału Pomorskiego. Ale okolice są atrakcyjne dla rozwoju turystyki również dzięki naturalnym walorom przyrodniczym, które zachęcają do uprawiania aktywnych form wypoczynku. Wytyczono tam wiele ciekawych szlaków pieszych i rowerowych, a także kajakowych, rzekami Gwda, Piława czy Rurzyca. Uroki spływu kajakiem właśnie Rurzycą docenił w 1978 r. ówczesny kardynał Karol Wojtyła. Dla upamiętnienia tego zdarzenia w 1993 roku ustanowiono „Szlak kajakowy im. Jana Pawła II”.

    W Pile i okolicach na gości czekają hotele, schroniska turystyczne, podmiejskie zajazdy i ukryte w lasach gospodarstwa agroturystyczne, a także muzea i galerie sztuki. Baza hotelowa jest zróżnicowana i dostępna dla każdej kieszeni. Miasto oferuje ponad tysiąc miejsc noclegowych. Najlepsze warunki oferuje hotel Gromada, przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Na terenie miasta znajdują się również obiekty przeznaczone do organizowania i prowadzenia kongresów, sympozjów i szkoleń.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit