Konwaliowy Szlak Kajakowy

Znany jest w środowisku wodniaków całej Polski. Funkcjonuje od przeszło 50 lat jako jeden ze sztandarowych szlaków kajakowych PTTK. W 2006 r. Organizacja Turystyczna Leszno-Region podjęła wysiłek przystosowania szlaku dla potrzeb polskiej turystyki wodnej - w wybranych miejscach ustawiono tablice informacyjne, a całą trasę oznakowano.

    Nowe miejsce początkowe i końcowe dla zamkniętej pętli zostało umieszczone w Wieleniu Zaobrzańskim na terenie Ośrodka Żeglarskiego „Krokus”, zarządzanego przez Fundację „Tratwa” z Wrocławia. Jest to doskonałe miejsce do urządzenia centralnej bazy kajakowej, bowiem znajduje się na skrzyżowaniu szlaków wodnych biegnących w trzech kierunkach – do Moch, Przemętu i Papierni.

    A na szlaku mnóstwo atrakcji: Górsko - z Galerią drewnianych rzeźb i płaskorzeźb Mariana Murka, przedstawiających postacie i sceny z „Pana Tadeusza” według rysunków Andriolliego oraz unikatową wystawą ptaków Przemęckiego Parku Krajobrazowego, wyrzeźbionych w drewnie przez tego artystę-amatora; Wyspa Konwaliowa - rezerwat ścisły, gęsto pokryty lasem mieszanym z dominującymi drzewami dębowymi, ostoja orła bielika i jedyne miejsce w Europie, gdzie występuje unikatowy gatunek różowej konwalii; kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie - najwspanialszy obiekt wzniesiony przez cystersów na ziemi przemęckiej z fragmentami dawnych zabudowań klasztornych; kościół p.w. Narodzenia NMP w Wieleniu - wzniesiony przez cystersów przemęckich na miejscu wcześniejszych świątyń drewnianych, gdzie w ołtarzu głównym znajduje się najcenniejszy zabytek kościoła, pochodząca z XV w., słynąca cudami gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem – „Ucieczka Grzeszników”.

    Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie organizuje Spływ Konwaliowym Szlakiem kajakowym, który odbędzie się od 5 do 17 maja 2008 r.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit