Leszno - miasto prywatne

Wielkopolskie Leszno znane jest z tego, że było „małą ojczyzną” Stanisława Leszczyńskiego. Opracowując produkty turystyczne odwołano się więc do postaci tego króla, który należał do najbardziej wyróżniających się władców Polski. Był wszechstronnie wykształcony, miał szerokie zainteresowania, wyznawał postępowe w swoim czasie poglądy. Ale Leszno było także terenem działalności Jana Amosa Komeńskiego, czeskiego imigranta religijnego i reformatora systemu edukacyjnego.

    Współcześnie miasto jest znanym w świecie ośrodkiem sportu szybowcowego. W barwach tamtejszego aeroklubu startowała m.in. Adela Dankowska, odnosząc wiele sukcesów.

    Dla turystów ważne są jednak walory turystyczne okolic Leszna. Wytyczono tam szlaki, których nazwy nawiązują oczywiście do przeszłości: „Leszno - prywatne miasto Leszczyńskich i Sułkowskich” oraz „Leszno - miasto wielu religii”. Na szlaku „Najpiękniejsze rezydencje” można zwiedzić dwory i pałace m.in. w Rydzynie, Rokosowie, Pawłowicach, Racocie, czy we Włoszakowicach. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie, może bowiem liczyć na atrakcyjne sposoby spędzania czasu wolnego od codziennych obowiązków. Czekają na niego nie tylko zabytki, ciekawe zbiory muzealne, ale również doskonale rozwinięta baza agroturystyki, pływalnia Akwawit o znanej w kraju marce i możliwość oglądania wyścigów motocyklowych na stadionie żużlowym.

Dni Leszna odbędą się w tym roku w dniach od 30 maja do 1 czerwca.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit