Pionierski projekt

Rośnie popularność w naszym kraju turystycznych urządzeń do nawigacji satelitarnej. W odróżnieniu od swoich samochodowych odpowiedników, zasilane są z baterii, a ich niewielki rozmiar i waga – porównywalne z telefonami komórkowymi starszego typu – pozwalają na zabranie ich na rowerową lub pieszą wycieczkę. Odbiornik GPS nie tylko pozwala na określenie pozycji geograficznej z dokładnością do kilku metrów, ale także zapisuje ślad przebytej drogi, po którym można wrócić z powrotem do punktu startu.

    Inne zalety technologii GPS to możliwość nawigacji do danego punktu oraz obliczanie odległości, dzielącej nas od niego, obliczanie aktualnej wysokości, kompas elektroniczny, precyzyjne określanie wschodów i zachodów słońca, podawanie aktualnego czasu z dokładnością zegara atomowego, obliczanie aktualnej i średniej prędkości i wiele innych, przydatnych każdemu turyście wiadomości.

    Modę na nawigację satelitarną w turystyce postanowił wykorzystać samorząd województwa wielkopolskiego. Począwszy od jesiennych targów Tour Salon w Poznaniu (24 -27 X) rozpocznie on pionierski projekt o nazwie GPSwielkopolska. Początkowo skierowany ma być do rowerzystów, którzy ze stron www.umww.pl oraz www.wielkopolska-turystyka.pl będą mogli ściągnąć pliki do nawigacji po trasach, należących do Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych (WSSR). Wszystkie trasy zostały zarejestrowane w trakcie autentycznych wycieczek rowerowych. Przez okres lata 2007 r. przedstawiciele Departamentu Sportu i Turystyki: Tomasz Wiktor, dyrektor oraz Andrzej Kaleniewicz, specjalista ds. turystyki przemierzyli szlaki WSSR oznaczając współrzędne tras, co stanowi gwarancję ich dokładności. Jeśli oferta ta spotka się z zainteresowaniem odbiorców, system GPSwielkopolska obejmie także inne szlaki, nie tylko rowerowe.

    Technologia GPS ma być chociaż częściowym panaceum na zniszczone bądź nieumiejętnie oznakowane szlaki turystyczne. Turystyczni konserwatyści mogą jednak spać spokojnie. Szlaki turystyczne w Wielkopolsce będą nadal znakowane w tradycyjny sposób.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit