Ruch turystyczny w statystyce

W 2006 roku do województwa wielkopolskiego przyjechało 5 mln turystów, z czego większość (to jest 64 proc.) stanowili turyści krajowi, a 36 proc. – zagraniczni. Turyści preferowali przy tym pobyty krótkie i spędzali tu najczęściej 2-4 dni. Taki wypoczynek wybrała ponad połowa turystów krajowych i zagranicznych. Zarówno w turystyce krajowej, jak i zagranicznej dominowały przyjazdy organizowane samodzielnie przez turystów, bez udziału pośredników.

Turyści krajowi

    Jak kształtuje się pozycja Wielkopolski na statystycznej mapie Polski analizowanej pod kątem turystyki krajowej? Trzecie miejsce pod względem liczby podróży turystów krajowych przyjeżdżających na teren województwa. Dziewiąte ze względu na liczbę podróży długich (trwających co najmniej 5 dni) oraz drugie po mazowieckim jeśli wziąć pod uwagę wszystkie podróże krótkie.

    Niezmiennie od kilku lat głównym motywem podróży Polaków po Wielkopolsce są odwiedziny u krewnych i znajomych. Cel turystyczno-wypoczynkowy to drugi w kolejności, trzeci natomiast – podróże służbowe i w interesach. Przybywający do Wielkopolski podróżni krajowi to głównie mieszkańcy województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego, pomorskiego, mazowieckiego, lubuskiego i łódzkiego. Duże znaczenie dla regionu mają jednak nie tylko pobliskie rynki województw sąsiednich, ale również podróże Wielkopolan po własnym województwie zamieszkanym przez 3,38 mln osób. Porównując liczbę przyjezdnych z poszczególnych województw okazuje się bowiem, że to mieszkańcy regionu stanowią najliczniejszą grupę podróżujących po województwie wielkopolskim.

Turyści zagraniczni

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit