Wodne produkty turystyczne

Wielka Pętla Wielkopolsko-Kujawsko-Lubuska to kolejny pomysł na produkt turystyczny województwa wielopolskiego. W założeniu ma to być ok. 680-kilometrowa turystyczna trasa wodna, składająca się – w dużym uproszczeniu – z trzech odcinków wodnych: Warty, Noteci i Kanału Bydgoskiego. Odcinek notecki należy do Międzynarodowej Drogi Wodnej E-70, łączącej śródlądowe systemy rzeczne Europy Zachodniej i Wschodniej, a w dalszej perspektywie – Europy i Azji.

    W pierwszej kolejności Wielka Pętla wyposażana jest w stanice kajakowe i przystanie wodne. Najwięcej powstaje na Warcie. Kajakarze mogą już korzystać np. z infrastruktury turystycznej w Międzychodzie, Sierakowie, Czerwonaku, Owińskach, Jaszkowie, Śremie, Gogolewie, czy w Pyzdrach. Kolejne są w trakcie budowy. Docelowo na Warcie ma powstać system stanic kajakowych, oddalonych od siebie nie więcej niż 30 km, czyli o jeden dzień spływ z nurtem rzeki dla początkującego adepta sztuki wioślarskiej.

    W Lądzie z powodzeniem funkcjonuje prawdziwa marina (własność prywatna pana Mirosława Słowińskiego), która jest przystosowana nie tylko do obsługi kajakarzy, ale przede wszystkim statków żeglugi śródlądowej: barek turystycznych, stateczków spacerowych, itd. Zainteresowanie mariną przerosło oczekiwania samego właściciela obiektu. Skłoniło to Samorząd Województwa Wielkopolskiego do rozpoczęcia działań nad stworzeniem jak najlepszych warunków dla inwestorów, którzy chcieliby budować mini-porty wodne podobne do tego w Lądzie. Trwają prace nad stworzeniem tzw. projektu typowego mariny oraz poradnika z przepisami prawno-administracyjnymi dla ewentualnych inwestorów, który byłby przekazywany im nieodpłatnie. Jest to bardzo istotna pomoc – w chwili obecnej sama tzw. ścieżka inwestycyjna trwa ok. trzech lat!

    Jednocześnie poszukiwane jest źródło pomocy finansowej dla przyszłych twórców infrastruktury wodnej. Wielka Pętla znalazła się już nawet na liście projektów kluczowych do programu Innowacyjna Gospodarka Ministerstwa Gospodarki. Po ostatnich zmianach na szczeblu ministerialnym losy listy są niepewne. Jak jednak zapewniają pracownicy MG, projekt Wielkiej Pętli nadal traktowany jest priorytetowo i z pewnością będzie rozpatrywany podczas „nowego rozdania” środków unijnych z puli 2007-13. Jak będzie naprawdę – zobaczymy.


Andrzej Kaleniewicz

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit