Subregiony podniosą konkurencyjność Dolnego Śląska
Pionierski projekt konsolidacji
Jak uniknąć rozproszenia inwestycji, stworzyć sieciowy produkt turystyczny i dotować ze środków unijnych te projekty, które naprawdę mają szansę zmienić turystyczny wizerunek Dolnego Śląska i podnieść jego konkurencyjność? To pytanie postawił sobie samorząd województwa dolnośląskiego i miejscowe gminy. Odpowiedzią jest powołanie 11 subregionów Dolnego Śląska.
Oto one: Karkonosze i Góry Izerskie (1), Góry i Pogórze Kaczawskie (2), Dolina Odry Wschód (3), Dolina Odry Zachód (4), Masyw Ślęży (5) Wzgórza Trzebnickie i Dolina Baryczy (6), Ziemia Kłodzka (7), Ziemia Wałbrzyska (8), Bory Dolnośląskie (9), Nysa-Kwisa-Bóbr (10 ) i Przedgórze Sudeckie (11).
- To jedyny tego typu projekt w Polsce konsolidacji środowiska turystycznego, który zapewni tworzenie oferty turystycznej regionu w systemie sieciowym i kompletnym – twierdzi Wojciech Fedyk, dyrektor Zarządu Biura Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej we Wrocławiu.
141 partnerów
Koncepcja subregionów narodziła się w czerwcu 2007 r. Wyszła od samorządu woj. dolnośląskiego. Merytorycznie i technicznie wsparła go DOT. Od początku chodziło o to, żeby scalić gminy i powiaty w sferze współdziałania i rozwoju turystyki na Dolnym Śląsku. Poprzednio startowały one same z pojedynczymi wnioskami do funduszy europejskich. Skutek: środki na rozwój turystyki szły na produkty, inwestycje i projekty, które nie do końca zmieniły turystyczny obraz regionu.
- Integracja potencjalnych beneficjentów w ramach subregionów to konieczność, żeby budować projekty sieciowe, ponadlokalne, które służyć będą i lokalnej społeczności, i turystom – dodaje dyr. Fedyk.
W ramach powołanych subregionów 141 partnerów przygotowuje specjalistyczne koncepcje rozwoju turystyki na swym obszarze. Pozwoli to zidentyfikować oraz wskazać zadania i pomysły na rozwój turystyki na wiele lat do przodu. Koncepcje mają ujednolicone ramy w strukturze dokumentów (ale już nie treści), dzięki czemu po ich opracowaniu wyłoni się pełny obraz stanu potrzeb turystyki na Dolnym Śląsku. Owe koncepcje mają stać się docelowo załącznikami do Programu Rozwoju Turystyki na Dolnym Śląsku (dokument ten przyjęty został przez Sejmik Wojewódzki Dolnego Śląska) jako jego swoiste narzędzie wdrożeniowe. Teraz jest hasłowy, dzięki koncepcjom wypełni się działaniami.
Idea wtórna subregionów
- poprzednia
- następna »»