Rozmowa z Józefem Sebestą, marszałkiem województwa opolskiego
My, Opolanie, jesteśmy realistami. Zakładamy określone cele i konsekwentnie je urzeczywistniamy
Aktualności Turystyczne: - Panie Marszałku, czy województwo opolskie jest atrakcyjne pod względem turystycznym, czy może konkurować z innymi regionami w kraju?
- Oczywiście - choć jesteśmy najmniejszym województwem, to atrakcji w nim nie brakuje. Mamy bogatą przyrodę, ponad 20 tysięcy zabytków architektury, dobrze przygotowane trasy i szlaki turystyczne, świetne warunki do wypoczynku dla tych, którzy lubią sporty wodne, piesze wędrówki czy wyprawy rowerowe i konne. Na Opolszczyźnie nie można czuć się obco. Mieszkańcy są gościnni, życzliwi i otwarci.
Doskonałe walory klimatyczne i przyrodnicze pozwalają rozwijać się turystyce w regionie, a z racji ukształtowania terenu można tu odpoczywać latem i zimą. Doceniając te atuty regionu, staramy się w swoich działaniach wzmacniać jego pozycję turystyczną, zarówno przez intensywne działania promocyjne, jak i przez planowane i prowadzone inwestycje.
Opolszczyzna to jeden z bardziej atrakcyjnych regionów Polski, to taka Polska w pigułce. Można tu znaleźć wiele atrakcji krajobrazowych, usytuowanych w rejonie Gór Opawskich, Góry Św. Anny, Pokrzywnej czy Jarnołtówka. Są liczne zamki i pałace, jest wspaniała Twierdza Nyska, a także ciekawe szlaki turystyczne – m.in. szlak Średniowiecznych Polichromii Brzeskich i szlaki drewnianego budownictwa sakralnego. Nasze gospodarstwa agroturystyczne w pięknych wsiach opolskich, oferują wspaniały wypoczynek najbardziej wymagającym turystom.
Mamy też perełki, które - mam nadzieję - wkrótce sprawią, że turyści zaczną odwiedzać nas częściej niż dotychczas. Już w przyszłym roku zostanie otwarty Jurapark w miejscu odkryć paleontologicznych w Krasiejowie. Stowarzyszenie Delta, inwestor w krasiejowskim Dinoparku, zaprosi gości już na wakacje 2010 roku. Wtedy zostanie oddany park rozrywki, plac zabaw, ścieżka edukacyjna. Stowarzyszenie chce wykorzystać bezpośrednie otoczenie pawilonu, w którym już dziś można oglądać ekspozycję krasiejowskich wykopalisk. Na pewno powstaną zbiorniki wodne, a zamontowane już piesze trapy nad niecką wykopalisk zostaną osłonięte przed słońcem. Jednym z planów jest także stworzenie 300-metrowego tunelu czasu. Kolejnym etapem inwestycji będzie budowa muzeum, w którym mają być prezentowane m.in. eksponaty pochodzące z ekspedycji naukowych, współorganizowanych przez Stowarzyszenie Delta. Krasiejowski Dinopark, zgodnie z zapowiedziami, ma się stać jednym z punktów transeuropejskiej sieci dinoparków.
- poprzednia
- następna »»