Beneficjent: Kopalnia Soli „Wieliczka” S.A.

„Szlaki nowej przygody w zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka”

Kajetan d’Obyrn, prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka”

Kajetan d’Obyrn, prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka”

- W ramach Działania 6.4: Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym, pozyskaliśmy środki z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka,  dzięki którym udało się nam zrealizować projekt „Szlaki nowej przygody w zabytkowej Kopalni Soli Wieliczka”. W ramach tego przedsięwzięcia uruchomiliśmy szyb Regis oraz nowy szlak zwiedzania – Trasę górniczą.

W ramach inwestycji zabezpieczyliśmy i udostępniliśmy 27 wyrobisk – komór, chodników, szybików, które wyeksploatowano w jednym z najcenniejszych i najstarszych rejonów zabytkowej wielickiej kopalni. Pochodzący z XVI wieku Regis odzyskał dawny blask. Rewitalizacji poddany został budynek nadszybia, zamontowano nowoczesne windy, zrekonstruowana została wieża szybowa.

Zaproponowaliśmy zupełnie nowy szlak zwiedzania. Trasa górnicza pozwala turystom doświadczyć kopalni wymagającej i nieco surowej – kolejne zadania czynią „śleprów” prawdziwymi adeptami niełatwej sztuki górniczej. Multisensoryczna, angażująca wyprawa w głąb ziemi jest odpowiedzią na potrzeby turystów zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem i poszukujących dodatkowych wrażeń i emocji.  Ta trasa pozwala równocześnie jeszcze pełniej wyeksponować przyrodnicze i historyczne walory zabytku figurującego na Liście UNESCO.

Realizacja projektu to, obok zabezpieczenia bezcennych wyrobisk, także wzbogacenie oferty turystycznej, edukacyjnej, biznesowej, eventowej. To również impuls dla kolejnych inwestycji, oznaczających ekonomiczne ożywienie centrum miasta, w którym znajduje się szyb Regis. Przy realizacji projektu było zaangażowanych kilkanaście firm, głównie górniczych, ale także  doradczych i marketingowo-promocyjnych. „Szlaki nowej przygody” dają zatrudnienie wielu osobom, m.in. przy obsłudze ruchu turystycznego oraz w sektorze usług okołoturystycznych.

Co roku Kopalnię Soli „Wieliczka” odwiedza ponad milion gości z Polski i zagranicy. Podziemny zabytek jest wizytówką kraju, zaś Trasa górnicza stanowi kolejną atrakcję przyciągającą turystów. Realizacja tak dużego projektu wiąże się ze zdobyciem przydatnego w przyszłości doświadczenia w prowadzeniu tego rodzaju przedsięwzięć.

 

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit