Badania ruchu turystycznego w Łodzi i województwie
Wszędzie tam, gdzie można spotkać turystów
ROT Województwa Łódzkiego przystąpiła w sierpniu do przeprowadzenia badań ankietowych przyjazdowego ruchu turystycznego w Łodzi i województwie łódzkim. Badania te posłużą do opracowania raportu określającego najpierw poziom ruchu turystycznego, a w przyszłych latach także tendencji jego zmian.
- Badania ruchu turystycznego ułatwią nam pomiar wymierności i skuteczności działań promocyjnych oraz akcji marketingowych realizowanych na poszczególnych rynkach turystycznych. Badanie jest realizowane na zlecenie Urzędu Miasta Łodzi i Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przy współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną, która ma już wieloletnie doświadczenia w tego typu działaniach. Opublikowanie rezultatów badania planowane jest na grudzień 2008 roku – wyjaśnia Bogusław Hubert, st. specjalista ds. turystyki ROT WŁ, odpowiedzialny za przeprowadzenie badań.
Badania ruchu turystycznego prowadzone po raz pierwszy w historii turystyki w województwie łódzkim obejmą między innymi:
1. Określenie szacunkowej liczby turystów krajowych i zagranicznych.
2. Charakterystykę turysty krajowego i zagranicznego z uwzględnieniem:
* miejscowości, regionów i krajów, z których pochodzą odwiedzający nas turyści krajowi i zagraniczni,
* celu przyjazdu, usług i atrakcji, miejsc zakwaterowania, z jakich turyści korzystają wraz z oceną ich jakości,
* organizatora przyjazdu i środków transportu,
* długości pobytu i częstotliwości odwiedzin województwa łódzkiego i Łodzi,
* towarzyszy podróży, płci, wieku, wykształcenia, statusu materialnego i zawodowego,
* średnich kwot wydatkowanych podczas turystycznego pobytu oraz możliwości wydatkowania większych sum,
* źródeł informacji o województwie łódzkim i Łodzi.
3. Ranking najczęściej odwiedzanych miejsc, atrakcji oraz produktów turystycznych.
4. Charakterystykę rynków zagranicznych istotnych z punktu widzenia przyjazdowego ruchu turystycznego.
Badania będą przeprowadzane we wszystkich 21 powiatach województwa łódzkiego i 3 miastach będących na prawach powiatów, tj. w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach.
Łącznie w ciągu 3 miesięcy przeprowadzonych zostanie ok. 4,5 tys. ankiet, z czego 2 tys. w samej Łodzi. Zbieraniem danych zajęło się 30 przeszkolonych ankieterów wyposażonych w specjalne identyfikatory i pisemne upoważnienia.
Ankieterzy od połowy sierpnia do końca października odwiedzają najciekawsze z punktu widzenia turystyki miejsca, hotele, gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wczasowe, miejsca kultu religijnego itp., będą na wielu imprezach kulturalnych i turystycznych, dworcach kolejowych i autobusowych, w Centrach Informacji Turystycznej, na lotnisku i wszędzie tam, gdzie będzie można spotkać turystów.
- Mamy nadzieję, że przeprowadzone przez nas badania pozwolą na wyciągnięcie wniosków dla działań zmierzających do utrzymania zjawisk korzystnych w ruchu turystycznym w Łodzi i województwie oraz zaleceń dotyczących eliminacji zjawisk niepożądanych – podsumowuje Bogusław Hubert.