Recenzja

100 procent sprawdzonych porad

Polecamy poradnik Anny i Krzysztofa Kobusów ze wszech miar. Obydwoje są podróżnikami, fotografami i dziennikarzami, którzy łączą pasję poznawania i opisywania świata. Autorami zdjęć do blisko 25 albumów (z czego większość poświęconych jest Polsce). Ich zdjęcia ilustrują liczne artykuły i książki. Są przy tym rodzicami dwóch urwisów.

W publikacji „Podróżuj z dzieckiem! Poradnik praktyczny” postanowili dać odpór pokutującym wciąż przekonaniom całych rzesz matek i ojców, że podróże + małe dzieci wzajemnie się wykluczają. Dzieci + zapałki = pożar. Zgoda. Ale dzieci + podróże? To równanie daje wynik zgoła odmienny.

Ze wstępu: „Mieliśmy przestać podróżować. Bo dziecko plus podróże to równanie z tak wieloma niewiadomymi, że najlepiej jest zostać w domu. Tyle że zamiast kalkulacji zawsze woleliśmy intuicje, zatem po prostu żyliśmy dalej, robiąc to, co kochamy. Mieliśmy przestać podróżować, bo przecież niemowlaka ciągnąć po świecie nie należy. Wiadomo: konieczny jest stały rytm, przewidywalność i spokój. Tyle że, gdy urodził się Michaś kończyliśmy zdjęcia do kolejnych albumów o Polsce. Zostać w domu z dzieckiem? A może lepiej zabrać je w podróż? Okazało się, że wspólne jeżdżenie nie tylko jest możliwe, ale też niezwykle wzbogacające. A nawet podwójnie wzbogacające, gdy półtora roku później na świecie pojawił się Staś. Czy było warto? Po ośmiu latach nie mamy wątpliwości: dzięki temu, że podróżujemy razem, jesteśmy po prostu szczęśliwi. Bez naszych synków każdy wyjazd byłby uboższy o ich nieobecność. Dzięki nim stawał się niepowtarzalną przygodą. Czyż nie tego właśnie w życiu szukamy?”

Osiem lat wspólnych podróży, kilkadziesiąt tysięcy kilometrów i niezliczona ilość sytuacji zaskakujących, zabawnych, a czasem frustrujących – to bagaż doświadczeń, na podstawie którego powstał ten wyjątkowy poradnik dla rodziców kochających podróże. Rodzice znajdą w nim dziesiątki praktycznych porad dotyczących takich kwestii, jak przygotowanie do wyjazdu, pakowanie się (lista rzeczy do zabrania + ukochane zabawki), zdrowie (choroba lokomocyjna, odmienny klimat, malaria, szczepionki, apteczka) i żywienie w podróży (kulinarne dookoła świata, jak uniknąć zatrucia), wakacyjni wrogowie (komary, meszki, osy, pszczoły), ubezpieczenia i pieniądze, higiena – dziecko czyste czy szczęśliwe?, dom poza domem (hotel czy hostel, agroturystyka, kemping…), spotkania, zwiedzanie, myki i patenty (!). Autorzy piszą również o tym, jak fotografować dziecko, jak tłumaczyć mu różnice kultur i jakie pamiątki przywozić z dalekich krajów. Udowadniają, że zwiedzanie świata, może być nie tylko przyjemne zarówno dla rodziców jak i dla dzieci – ale może stać się również wyjątkowym elementem wychowania młodego człowieka.

Rodzice zaopatrzcie się w książkę „Podróżuj z dzieckiem! Poradnik praktyczny”, bo warto.

Anna i Krzysztof Kobusowie, „Podróżuj z dzieckiem! Poradnik praktyczny”. Wydawnictwo G+J Książki, ISBN 978-83-7596-505-6, cena: 49,90 zł, format: 156 x 208 mm , liczba stron 400, kategoria: poradnik, oprawa flexi z gumką.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit