Recenzja

Historio, historio, jaka w tobie siła / recenzja

Wojenna Spała

Staraniem Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale ukazała się na rynku publikacja „Wojenna Spała” autorstwa Małgorzaty i Juliusza Szymańskich, tropicieli i pasjonatów fortyfikacji w Polsce, zawodowo i emocjonalnie związanych od lat z Turystyczną Trasą „Bunkier w Konewce”.

To nie przypadek, że wysmakowany album pojawił się właśnie teraz. Publikacja wpisuje się bowiem w nurt tegorocznych obchodów 500-lecia Spały, w które zaangażowała się nadpilicka LOT, aby z marketingową werwą, handlową intuicją i godną pochwały konsekwencją zmieniać wizerunek tej niewielkiej miejscowości przemyślnie wykorzystując do tego celu niuanse historyczne wplatające ją w życie wielkich tego świata i przełomowe momenty w dziejach kraju i Europy.

Wojenne dzieje Spały są powszechnie mało znane. Wydawca i autorzy postanowili przybliżyć owe 200 lat historii zarówno członkom lokalnej społeczności, jak też miłośnikom historii i militariów XX wieku oraz - oczywiście - turystom.

Spała i jej okolice były miejscem ważnych wydarzeń w XIX i XX wieku: są świadkami czasów zaboru rosyjskiego i panowania carskiego, krwawych walk I wojny światowej, odzyskania niepodległości w 1918 roku i krótkiego rozkwitu II Rzeczpospolitej w dwudziestoleciu międzywojennym, wreszcie wybuchu II wojny światowej i jednej z bitew tragicznego września 1939 roku, w końcu mrocznych czasów okupacji hitlerowskiej i walk toczących się w 1945 roku.

Książka powstała na podstawie materiałów gromadzonych przez autorów w ciągu ostatnich lat oraz bogatej kolekcji unikalnych fotografii i ilustracji dotyczących Spały, głównie ze zbiorów Maksymiliana Słoniewskiego.

Rozdział „Obrona Glinnika, Spały i Inowłodza przez niemieckim XVI Korpusem Pancernym 7 września 1939 roku” został przygotowany przez znawcę zagadnienia, mgr  Piotra Bielińskiego.

160 unikalnych fotografii i dokumentów, nieznane fakty z historii Spały i wypowiedzi świadków tamtych czasów...cóż więcej dodać. Chyba tylko to, że … większość z zamieszczonych zdjęć nie była nigdy i nigdzie publikowana.

Publikacja wydana została w układzie dwujęzycznym: w języku polskim i angielskim.


Szymańscy M. i J. „Wojenna Spała”. Wyd.: Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale. Oprawa: twarda. Ilość stron:200. Wymiary: 245 x 170. Rok wydania: 2011. ISBN: 978-83-9325540-5
--------------------------------

Małgorzata Szymańska - z wykształcenia inżynier mechanik, prowadzi gospodarstwo sadownicze, wraz z mężem zajmuje się badaniem dwudziestowiecznych fortyfikacji.

Juliusz Szymański -  inżynier odlewnik, wydawca, szef Trasy Turystycznej „Bunkier w Konewce”. Obydwoje są autorami książek – „Kwatery główne Hitlera oraz niemieckie stanowiska dowodzenia w Polsce” i „W krainie wielkich bunkrów. Hitlerowskie ośrodki dowodzenia na Mazurach” oraz licznych  artykułów o tematyce fortyfikacyjnej i przewodników turystycznych.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!