Nowe technologie w badaniach ruchu turystycznego

Atrakcyjność miejscowości turystycznych badana jest wieloma metodami. Uzyskane wyniki są przybliżone, niekiedy rozbieżne, stąd każda nowa technika pozyskiwania danych pozwalająca na porównawczą ich weryfikację i uściślanie, przyjmowana jest przez branżę turystyczną z uwagą. Niezwykle interesującą propozycję wykorzystania do tego celu nowych technologii, przedstawia troje naukowców nagrodzonych przez Folia Turistica, czasopismo wydawane przez AWF w Krakowie.

„Wykorzystanie nowych technologii i informacji do opisu przestrzeni turystycznej”, taki tytuł nosi artykuł uznany przez członków Rady Naukowej i Kolegium Redakcyjnego Folia Turistica, za najlepszy, jaki opublikowany został w ubiegłym roku na łamach tego cenionego krakowskiego czasopisma. Autorami nagrodzonej pracy są dr Justyna Majewska, Z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, dr Tomasz Napierała z Uniwersytetu Łódzkiego i mgr Maciej Adamiak, Harman International.

Internauci fotografują, filmują i wrzucają do sieci

Naukowcy wzięli pod badawcze szkiełko zwyczaje internautów. Skupili się na powszechnej modzie dzielenia się swoimi opiniami, przeżyciami, emocjami z innymi użytkownikami sieci, znajomymi i całkowicie przypadkowymi. Postanowili wyciągnąć wnioski z liczby i rodzaju przekazywanych sobie wzajemnie informacji. Między innymi na temat miejsc odwiedzanych turystycznie. Jeśli posłużyć się odpowiednim narzędziem przeczesywania zasobów internetu, śledzenia mediów społecznościowych, zbierania i analizy rozproszonych danych – można na podstawie aktywności internautów, dokonać klasyfikacji obszarów uznanych przez nich za bardziej atrakcyjne i popularne od innych. Jednym z elementów układanki są zdjęcia i filmy obiektów i miejsc, które z upodobaniem pstrykają i kręcą na przykład rzesze posiadaczy smartfonów oraz urządzeń fotografujących i filmujących.

W wyróżnionym artykule obszerną część stanowi opis głównych i bocznych nurtów teoretycznego definiowania atrakcyjności turystycznej i im pochodnych. Fragment niezwykle przydatny w rozumieniu zjawisk. Niektórzy czytelnicy zawodowo teorią się nie zajmujący, być może go pominą. Sposób przekazywania treści typowy w środowisku naukowym, dla kogoś kto po prostu interesuje się gospodarką turystyczną, wymaga miejscami większego skupienia niż zrozumienie instrukcja pilotażu boeinga 747.

Metoda badawcza powinna być rozwijana

Przejrzyste, oczywiste i godne polecenia praktykom, są przeprowadzone na potrzeby artykułu, badania zdjęć obejmujące tematycznie Krakowski Obszar Metropolitarny. Wybór Krakowa i okolic jest uzasadniony. Ten region najliczniej odwiedzają turyści, najchętniej dzielą się w sieci wrażeniami z pobytu, to z kolei inspiruje do własnych komentarzy innych internautów, pomnażając zasób źródłowy materiału badawczego. Do analizy wyselekcjonowano dane o ponad 1,5 tys. zdjęć, zrobionych i wrzuconych na strony Wikimedia Commons od kwietnia 2005 roku do lipca 2016. Wyniki potwierdzają przyjęte założenie. Ta metoda się sprawdza. Jak zapowiada zespół naukowców, dalsze badania obejmą większe zbiory danych pochodzące na przykład z Facebooka, Instagrama, Yahoo, Google, Twittera i serwisów społecznościowych takich jak Foresquare i Geocaching, na których użytkownicy mogą poprzez aplikację meldować się w odwiedzanych miejscach i jednocześnie zamieszczać aktualne zdjęcia.

Metoda zaproponowana w nagrodzonym artykule powinna być udoskonalana i rozwijana, może uzupełniać i obiektywizować wyniki badań ruchu turystycznego, między innymi w ocenie rzeczywistej liczby turystów podróżujących do konkretnych miejsc, prognozowania frekwencji i popytu na usługi turystyczne w wybranych miejscowościach, obiektach i atrakcjach turystycznych.

Z treścią nagrodzonego artykułu można zapoznać się na stronie krakowskiego czasopisma. Do odnalezienia są też dwie kolejne publikacje wyróżnione przez Radę Naukową i Kolegium Redakcyjne. „Rola czasopism naukowych w transferze wiedzy w turystyce” autorstwa prof. Wiesława Alejziaka z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i prof. Stanisława Liszewskiego z Uniwersytetu Łódzkiego oraz „Zwiedzanie dźwiękami. Muzyczne podróże po Lizbonie”, którego autorką jest dr Karolina Golemo z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!