Nowości

„Powiat kraśnicki. Leksykon krajoznawczy”

Leksykon powiatu krasnickiego

Krajoznawca i fotografik Marek Nasiadka lubi wyzwania. Nie dosyć, że z kronikarskim zacięciem dokumentuje Lubelszczyznę to jeszcze potrafi pisać o niej z „aptekarską” dokładnością.

Nasiadka ma na swoim koncie kilka cenionych przewodników turystycznych. Tajemnic nie mają dla niego Podlaski Przełom Bugu, Małopolski Przełom Wisły czy Roztocze Zachodnie. Tym razem jednak autor postawił wyżej poprzeczkę. Idzie nie tylko o treść ale także formę.

Książka, do lektury której zachęcam to „Powiat kraśnicki. Leksykon krajoznawczy”. Jak pisze autor, publikacja jest efektem kilkudziesięciu lat zbierania informacji dotyczących Kraśnika i okolic. Treść leksykonu stanowią opisy ponad stu wsi, osad i miast; dziewięciu gmin;  ośmiu rzek i dwóch makroregionów- Roztocza i Kotliny Sandomierskiej.  Są tu też wiadomości na temat historii powiatu od okresu kształtowania się polskiej państwowości po czasy współczesne. Blisko 30 haseł autor poświęca postaciom, związanym z ziemią kraśnicką. To m.in. Dymitr z Goraja, Piotr Ściegienny czy Edward Stachura. Czytelnik znajdzie w  leksykonie  walory przyrodnicze i kulturowe, opisy zabytków architektury, fauny i flory. Dodatkowym walorem jest bogata ikonografia, a wszystkie zdjęcia wykonał osobiście M. Nasiadka. Z dziennikarskiego porządku dodam, że niektóre zdjęcia autora leksykonu żyły własnym życiem. Cykle przyrodnicze można było podziwiać na wielu wystawach w Polsce i za granicą.

„Powiat kraśnicki. Leksykon krajoznawczy” jest chyba pierwszą tego typu publikacją w województwie lubelskim. Jej autor ma ochotę na „alfabetyczne opisanie całej Lubelszczyzny”. Jeśli tylko znajdzie się sponsor chcący wesprzeć tę inicjatywę. Kraśnicki leksykon ukazał się dzięki dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Jest częścią projektu „Turystyka aktywna z kulturą w tle na Ziemi Kraśnickiej” .

Wydawnictwo jest bezpłatne, a można je uzyskać w Starostwie Powiatowym w Kraśniku.

Monika Januszek

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit