Rozwój inwestycji turystycznych na wybranych obszarach Krainy Wielkich Jezior Mazurskich

Rozwój inwestycji turystycznych na wybranych obszarach Krainy Wielkich Jezior Mazurskich

Rozwój inwestycji turystycznych na wybranych obszarach krainy Wielkich Jezior Mazurskich / Jarosław Klimczak, Michał Kiełsznia, Marek Żukowski. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Aspra JR, 2011, – 99 s.; ISBN: 978-83-7545-250-1

Mazury są jednym z najatrakcyjniejszych polskich regionów turystycznych, głównie ze względu na licznie występujące tu tereny leśne, jeziora oraz coraz bardziej rozbudowaną bazę turystyczną. Jak wynika z analiz, każdego lata ten region odwiedza ok. 1,5 min turystów. Według prognoz turystycznych liczba ta będzie rosnąć.

Szczególny rozwój turystyki mazurskiej zaobserwowano w ciągu ostatnich 10-15 lat, głównie dzięki inwestycjom samorządowym i prywatnym. Jednym z elementów zwiększania atrakcyjności Mazur jako regionu turystycznego są inwestycje w obszary wodne. Nie jest to kierunek przypadkowy, bowiem w ostatnich 3-4 latach liczba jednostek pływających po jeziorach mazurskich zwiększyła się o ok. 10%. Wiąże się z tym wzrost wymagań w stosunku do obsługi wodnej, należy np. stworzyć dodatkowe miejsca do cumowania i przechowywania sprzętu wodnego, usuwania zanieczyszczeń stałych i ciekłych. Więcej turystów oznacza więcej odpadów, które będzie trzeba zabezpieczyć i zutylizować. Większe zainteresowanie Mazurami, to również potrzeba zwiększenia liczby miejsc noclegowych oraz takiego zorganizowania bazy turystyczno-wypoczynkowej, aby można było podziwiać uroki tego regionu przez cały rok. Takie rozwiązanie przyniesie szybszą amortyzację inwestycji oraz będzie sprzyjać likwidacji jednego z największych problemów regionu - dużego okresowego bezrobocia.

Podejmowany w niniejszym opracowaniu problem znany jest w regionie od wielu lat. Działania samorządu warmińsko-mazurskiego i samorządów lokalnych po 1989 roku zmierzają do umocnienia bazy turystycznej i jej unowocześnienia, a także stworzenia warunków do podejmowania przez osoby prywatne działań na rzecz samodzielnego rozwoju agroturystyki.

Spis treści

Zamówienia realizuje: Księgarnia Ekonomiczna – Kazimierz Leki, data dostępu 20.03.2011

 

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit