Po zdrowie do Wieliczki
Dobra wiadomość dla tak wielu przeziębionych w okresie przesilenia zimowo wiosennego, dla koneserów zdrowych spacerów, miłośników unikatowych budowli. Po przerwie zimowej, Kopalnia Soli w Wieliczce otworzyła tężnie solankowe.
Wieliczka oferuje wiele atrakcji usytuowanych pod ziemią. Tężnie, dla odmiany, to budowla naziemna. Z daleka przypomina zamek lub prehistoryczne grodzisko. Gdy podejdziemy bliżej, zobaczymy, że to masywna konstrukcja wypełniona gałązkami tarniny, po których spływa słona woda. Tężnia to wprawdzie nie warowny gród, ale śmiało można nazwać ją twierdzą. Chroni bowiem zdrowie i wzmacnia odporność, a powstały wokół niej mikroklimat to naturalne lecznicze inhalatorium. Tężnia solankowa stanowi uzupełnienie oferty Kopalni Soli Wieliczka, ale może być też alternatywną dla wszystkich, którzy pragną skorzystać ze zdrowotnych walorów wielickiej soli nie tylko pod ziemią, ale i na powierzchni.
Kopalnia Soli Wieliczka to najpopularniejsza kopalnia na świecie. W roku 2014 jej progi przekroczyła rekordowa liczba turystów, dokładnie 1 290 288 osób. – Pod względem frekwencji to najlepszy rok w historii wielickich podziemi – podkreśla Kajetan d'Obyrn, prezes Kopalni Soli „Wieliczka" SA. W ciągu minionych dwunastu miesięcy po solnych trasach wędrowało prawie 650 tys. gości z kraju niemal tyle samo z zagranicy. Najliczniejsi spośród obcokrajowców byli Brytyjczycy (73 585 osób), Niemcy (57 100 osób), Włosi (52 303 osoby), Francuzi (42 725 osób) oraz Hiszpanie (38 880 osób). W pierwszej dziesiątce narodów najchętniej przybywających do solnych podziemi w ubiegłym roku znaleźli się też Koreańczycy, Amerykanie, Rosjanie, Norwegowie i Węgrzy. Sława wielickiej soli dotarła do blisko 200 krajów świata i w roku 2014 w Wieliczce można było spotkać także mieszkańców między innymi Australijczyków, Brazylijczyków, Tajów, Chińczyków.
Wieliczka to polski produkt exportowy z najwyższej półki. Na czym polega stale wzrastająca pozycja Kopalni Soli Wieliczka? Wieliczka znakomicie łączy przeszłość z nowoczesnością. Jest zabytkiem od ponad 35. lat figurującym na liście dziedzictwa UNESCO i proponującym swym gościom wielowiekową historię, tajemniczą atmosferę wnętrza ziemi, piękno i walory zdrowotne Tężni Solankowej oraz różnorodną ofertę - wyjaśnia Kajetan d'Obyrn.