Zafascynowani, uwiedzeni, zachwyceni

VIP-y na solnym szlaku

Prezydent Lech Wałęsa wywołał spore poruszenie, zgotowano mu gromkie brawa. Kopalnia zdumiała gościa nowoczesnymi rozwiązaniami, np. zasięgiem telefonii komórkowej oraz bezprzewodowym Internetem

Co roku podziemną Wieliczkę zwiedza ponad milion turystów. Przyjeżdżają z całego świata – w roku 2011 solne progi przekroczyli goście ze 147 państw (nawet tak egzotycznych jak Kenia, Kajmany czy Vanuatu). Wśród zafascynowanych Kopalnią Soli „Wieliczka” znalazły się również ważne osobistości, dla których wizyta w głębi ziemi okazała się wspaniałym,  niezapomnianym przeżyciem.

Córka powstańca

Wywiadów udzielili jej m.in. Jaser Arafat, Ariel Szaron, Michael Jackson. Trzykrotnie otrzymała statuetkę Emmy. Amerykanie uwielbiają ją do tego stopnia, że w kilku stanach obchodzą jej dzień. Rita Cosby jest nie tylko utalentowaną dziennikarką, ale także ujmującą osobą. W Polsce promowała książkę pt. „Cichy bohater”, w której opisała losy swego ojca Ryszarda Kossobudzkiego, powstańca warszawskiego, wojennego emigranta.

Wieliccy górnicy przyjęli Ritę Cosby bardzo ciepło. Dziennikarkę powitała górnicza orkiestra, w upominku otrzymała wyrzeźbione w soli pióro. Podczas wędrówki trasą turystyczną z uwagą słuchała wyjaśnień przewodnika i notowała fakty dotyczące kopalni. Zdobytą wiedzę wykorzystała zaraz po wyjeździe na powierzchnię – przeprowadziła dla amerykańskiego radia wywiad z przewodnikiem. Rozmowy słuchało na żywo ok. 20 mln Amerykanów! - Jestem dumna, że mogę tu być – mówiła o kopalni pani Cosby. – Nadzwyczajne miejsce, dzieło sztuki, wspaniały skarb, dar dla ludzkości, jeden z cudów świata . Byłam w Kapadocji i wydawało mi się, że to najpiękniejsze, co człowiek może stworzyć ze skał – myliłam się!

Solenizant

Krzysztof Krawczyk wybrał się do solnego świata w dniu swoich imienin. Bardzo chciał zobaczyć kaplicę św. Kingi, po której oprowadził go kapelan wielickiej kopalni. Piosenkarz nie na długo pozostał anonimowy – turyści bardzo szybko zorientowali się, kto razem z nimi zwiedza podziemną Wieliczkę. Gwiazda chętnie rozdawała autografy i odpowiadała na pytania.

Arcymistrz

- Przejechałem cały świat i tak duży zachwyt wzbudziły we mnie tylko egipskie piramidy – zachwycał się Kopalnią Soli „Wieliczka” Aleksiej Jagudin, łyżwiarz figurowy, który zdobył: trzykrotnie mistrzostwo Europy, czterokrotnie mistrzostwo świata, złoty medal na olimpiadzie w Salt Late City. Sportowcowi towarzyszyła ekipa programu podróżniczego rosyjskiego Pierwszego Kanału. Filmowcy realizowali materiał na trasie turystycznej oraz w kaplicy św. Kingi. Realizacja programu rządzi się swoimi prawami. Kamery, światła, kolejne ujęcia. Jagudin wystąpił w roli narratora i nie miał na obejrzenie kaplicy i trasy tyle czasu, ile by chciał. – Wrócę tu na zwiedzanie – obiecał.

Noblista

Jakież było zdziwienia i radość zwiedzających kopalnię , gdy 20 maja ujrzeli na trasie turystycznej Lecha Wałęsę. Były prezydent wywołał spore poruszenie, zgotowano mu gromkie brawa. Kopalnia zdumiała gościa nowoczesnymi rozwiązaniami, np. zasięgiem telefonii komórkowej oraz bezprzewodowym Internetem. Wałęsa chętnie rozdawał autografy. Nie wszyscy proszący o pamiątkową dedykację dysponowali choćby odrobiną papieru, niektórym zostało podsunąć do podpisu… talerze.

Gwiazdor

W Indiach jest uwielbiany, Hindusi uważają go za wzór człowieka, traktują niemal jak boga. Gdy Amitabh Bachchan na planie jednego z filmów miał poważny wypadek, fani tłumnie nawiedzali świątynie i modlili się o jego zdrowie. Aktor przyjechał do Polski na Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera. Odwiedził również wielicką kopalnię. Amitabh Bachchan, jak przystało na gwiazdę pierwszej jasności, przybył do Wieliczki z obstawą. Towarzyszyły mu również żona oraz córka. Gość raz po raz kosztował, czy ściany istotnie są słone.

Laureat Oscara

Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej otrzymał za scenografię do „Gwiezdnych Wojen”. Roger Christian jest również cenionym reżyserem, który poszukiwał w Polsce plenerów do ekranizacji prozy Stanisława Lema.  „Pamiętnik znaleziony w wannie” ma być w całości zrealizowany w naszym kraju. - Dużą część zdjęć planujemy nakręcić w niezwykłej Wieliczce, będącej ewenementem w skali światowej – zapowiedział podczas konferencji prasowej Roger Christian. Reżyser zwiedzał trasę turystyczną, a także miejsca znajdujące się poza szlakiem zwiedzania. W podziemnych wędrówkach towarzyszył mu trener dialogowy hollywoodzkich gwiazd Constantine Gregory.

Zdobywca gwiazd

541 dni – dokładnie tyle czasu spędził w przestrzeni kosmicznej Musa Manarow. Jego wyczyn do dziś pozostaje niepobitym rekordem. Śmiałek, który przed laty odważył się oderwać stopy od bezpiecznej Błękitnej Planety i wyruszyć na podbój Wszechświata, tym razem wyprawił się w głąb Ziemi. Czy kogoś, kto miał gwiazdy na wyciągnięcie ręki, można jeszcze czymś zauroczyć? Manarow przyznał, że gdy mu zaproponowano zwiedzanie podziemnej Wieliczki, pomyślał: po prostu kopalnia. Podziemna Wieliczka przerosła jego oczekiwania i bez protestu poddał się urokowi solnego zabytku.

Wicemarszałek Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Wang Zhaoguo zwiedził całą trasę turystyczną. Z zaciekawieniem słuchał opowieści przewodnika, uważnie przyglądał się solnym niezwykłościom, zabytkowym górniczym maszynom, kaplicomZnani, wpływowi

Wśród gości zwiedzających zabytkową wielicką kopalnię w mijającym roku byli również: wicemarszałek Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Wang Zhaoguo, wiceminister spraw zagranicznych Bangladeszu Touhid Hossain, minister ropy i zasobów mineralnych Królestwa Arabii Saudyjskiej Ali ibn Ibrahima Al-Naimi, premier księstwa Liechtensteinu Klaus Tschütscher, aktor znany m.in. z serialu „Sześć stóp pod ziemią” Richard Jenkins, wicepremier Waldemar Pawlak, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, pierwsza dama Gruzji Sandra Saakaszwili, wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk, reżyser Andrzej Maleszka. Po trasie turystycznej wędrowała również grupa kilkudziesięciu reżyserów, aktorów, producentów – uczestników festiwalu Off Plus Camera.

Milionowy

Rok wcześniej o wielkim szczęściu mówiła Urszula Szczęsnowicz z Mławy, która okazała się milionowym gościem. Milionowego turystę roku 2011 poznaliśmy 23 listopada. Została nim mieszkająca w Holandii Polka Małgorzata Kawińska.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit