Najstarsza trasa historyczna w Polsce
Szlak Piastowski (nie) do poznania
Nie zwalniają tempa prace nad przebudową Szlaku Piastowskiego. Począwszy od roku 2011, powołana do życia Rada Programowo-Naukowa nieustannie pracuje nad tym, aby ten uważany za jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych szlaków turystycznych w Polsce, stał się także najnowocześniejszym tego typu produktem w kraju. Czy to może się udać? Wiele wskazuje na to, że tak!
Wszystko zaczęło się jeszcze w roku 2009. Wtedy to w Gnieźnie odbyła się konferencja dotycząca przyszłości Szlaku Piastowskiego. W jej efekcie powołana została grupa pod przewodnictwem prof. A. Wyrwy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, która miała zająć się opracowaniem rozwiązań, mających pobudzić szlak do życia. Jak się później okazało, równolegle do tych działań swoje badania rozpoczął prof. Armin Mikos von Rohrscheidt, ekspert w dziedzinie szlaków kulturowych. Ich efektem była publikacja, która jasno pokazywała, że choć najlepiej zmaterializowany, Szlak Piastowski posiada bardzo niski poziom autentyczności i spójności obiektów. By ten stan rzeczy uległ zmianie, samorząd Powiatu Gnieźnieńskiego wystąpił w 2011 r. z inicjatywą powołania Rady Programowo-Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego. Działająca pod patronatem marszałków województwa wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego grupa szybko zabrała się do pracy, dlatego też na efekty nie trzeba było długo czekać.
Co tak naprawdę wydarzyło się jak do tej pory na Szlaku Piastowskim? Przede wszystkim całkowicie uległ zmianie jego przebieg. Oczywiście nadal znajdują się na nim takie okręty flagowe jak Gniezno, Lednica, Poznań czy Kruszwica. Przeprowadzony przez grupę cenionych naukowców audyt historyczny doprowadził jednak do wykreślenia miejscowości, które z Piastami nie miały i nie mają właściwie nic wspólnego. W sposób oczywisty wpłynęło to na kształt szlaku, który ma teraz charakter liniowy, z dwiema trasami przecinającymi się w Gnieźnie. Jest to znaczna zmiana, gdyż dotychczas jego najbardziej znaną wersją była tzw. ósemka. Warto także wspomnieć o zupełnie nowym logotypie Szlaku Piastowskiego, jak również o fakcie, że w 2012 roku Polska Organizacja Turystyczna przyznała mu Certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego.
Wiele wskazuje na to, że najbliższy czas przyniesie dalsze zmiany. Do końca 2014 roku ma zostać wyłoniony koordynator wielkopolskiej części szlaku. Będzie to kluczowa osoba odpowiedzialna m.in. za współpracę z poszczególnymi obiektami, pakietyzację szlaku, czy kontakty z mediami i ewentualnymi sponsorami. Taki model zarządzania jest w Polsce bardzo mało znany, jednak doskonale sprawdza się w Europie. Funkcjonowanie koordynatora będzie możliwe dzięki finansowemu wsparciu wszystkich samorządów znajdujących się na szlaku. Nie można także pominąć faktu, że zapisy dotyczące wielomilionowych projektów na Szlaku Piastowskim znalazły się w projektowanych kontraktach terytorialnych obu województw w ramach perspektywy 2014-2020. Tak więc istnieje realna szansa, że dzięki wsparciu z funduszy unijnych, przestrzeń Szlaku Piastowskiego wzbogaci się już wkrótce o zupełnie nowe atrakcje.